Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-Defter Zorunluluğunun Kapsamı Genişliyor!

Okuma Zamanı: 2 dk.

e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-Defter Zorunluluğunun Kapsamı Genişliyor!

2019’da e-Fatura’ya Geçen Firma Sayısı 150 Bini Bulacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliye’ye yönelik kapsam genişletilmesi konusunda son yayınladığı taslak tebliğ çok sayıda firmayı yakından ilgilendiriyor. Şu an halihazırda 5 Milyon TL ve üzeri ciroya sahip olan ve internet üzerinden satış yapan firmalar için zorunlu olan e-Arşiv Fatura, yayımlanan taslak tebliğ ile internet üzerinden satış durumuna bakılmaksızın 5 milyon TL ciroya sahip tüm firmalar için zorunlu hale getiriliyor. Taslak tebliğ kapsamında e-Fatura kullanmakta olan bütün firmaların da e-Arşiv Fatura’ya geçiş yapmaları gerekiyor. Yine aynı taslak tebliğ ile zorunluluk kapsamına giren e-Ticaret aracı hizmet sağlayıcıları, internet reklamcılığı hizmet aracıları ve internet üzerinden ilan yayınlayan firmalar da dahil edildiğinde e-Fatura’ya geçecek firma sayısının 150 bini bulması bekleniyor.

e-Dönüşüm Uygulamalarının Kullanımında Hareketlilik Yaşanacak

e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye hepsi birbirinin kullanımını tetikleyen uygulamalar. e-Fatura ile başlayalım; 10 Milyon TL ciroya sahip olan tüm firmalar için zorunlu olan e-Fatura’ya, e-Arşiv Fatura kullanmak isteyen firmaların da zorunlu olarak geçmesi kullanan firma sayısını bir hayli arttırıyor. e-Fatura kullanımına başlayan firmaların e-Defter kullanması zorunlu olduğu için doğal olarak e-Defter kullanımı da aynı ölçüde arttırıyor. Son taslak tebliğ ile e-İrsaliye’nin de halihazırda e-Fatura kullanan firmalar için geçişi zorunlu bir uygulama olması zinciri tamamlayan son halka oldu.

e-Fatura’nın Sağladığı Avantajlar Gönüllü Geçişi Artırıyor

Firmaların ticari hayatlarına ve iş süreçlerine ciddi katkılar sağlayan e-Fatura e-Fatura uygulamalarının tamamı birçok firmayı GİB tarafından belirlenen zorunluluklar olmadan e-Fatura’ya geçmeye yönlendiriyor. Tüm bu uygulamaların elektronik ortamda hizmet veriyor olması, istenildiğinde her an her yerden ulaşılabiliyor olması, kâğıt nüsha olmadan elektronik saklayabilme ve operasyonel süreçlerde zaman, hız, maliyet gibi avantajlar sunması firmaların gönüllü geçişini hızlandıran etkenlerden sadece birkaçı.

Digital Planet e-Dönüşüm’e Katkı Sağlamaya Devam Ediyor

Türkiye’nin en büyük özel entegratör firmalarından biri olan Digital Planet gerçekleştirdiği çeşitli etkinlik ve eğitimlerle tüm Türkiye’ye e-Dönüşüm’ü anlatıyor. Hem toplumunun bilinçlenmesi hem de ticari faaliyet gösteren firmaların, e-Dönüşüm’ü keşfetmesi, firmalarına sağlayacağı yararlar hakkında bilgilendirilmeleri gibi hususlarda destek sağlayan Digital Planet bu konudaki öncü tavrını sürdürmeye devam ediyor.

Hızlı Teklif Almak İçin Tıklayın

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.