Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Dönüşüm’e Geçmeyen Mükellefler, Cezai Yaptırımlarla Karşılaşabilir!

Okuma Zamanı: 2 dk.

e-Dönüşüm’e Geçmeyen Mükellefler, Cezai Yaptırımlarla Karşılaşabilir!

2019 Ekim ayında, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan tebliğe göre; 1 Temmuz 2020 itibariyle 2018 veya müteakip yıllık cirosu 5 milyon TL’yi aşan şirketlerin e-Fatura‘ya geçmesi zorunlu hale geldi. Bugün, e-Fatura’ya kayıtlı kullanıcıların sayısı ise 299 bine ulaşmış durumda. Ancak, henüz Gelir İdaresi Başkanlığı’na kayıt yaptırmamış, e-Fatura uygulamasını kullanmaya başlamamış mükellefler cezai yaptırımlarla karşılaşacak.

e-Serbest Meslek Makbuzu’na Geçiş Yapmamış Mükellefler, Her Bir Belge İçin Ceza Ödeyecek!

e-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasına tebliğ doğrultusunda belirlenen süre içinde geçiş yapmamış, elektronik serbest meslek makbuzu düzenlemeyen veya almayan mükellefler, özel usulsüzlük cezası ile karşı karşıya kalabilir. Bu doğrultuda; ilgili mükelleflere her bir belge için 350 TL üzerinde serbest meslek makbuzunda yazılması gereken meblağın veya meblağ farkının %10’u oranında özel usulsüzlük cezası kesilebilecek.

Herhangi bir cezai yaptırım ile karşılaşmamak adına; GİB tebliği doğrultusunda mükellefi olduğunuz e-Dönüşüm uygulamalarını kullanarak, e-Dönüşüm dünyasının şirketinize sunduğu avantajlardan faydalanabilirsiniz. Maliyet ve zamandan sağladığı tasarruflar başta olmak üzere, e-Dönüşüm dijitalleşme yolunda şirketler için bir gereklilik haline geldi. Özellikle dijitalleşmenin öneminin bir kez daha anlaşıldığı Pandemi dönemini de düşünürsek e-Dönüşüm’ün firmalar için önemli bir ihtiyaç olduğunu söylemek yanlış olmaz. Birçok firmanın evden çalışma sistemini deneyimlediği bu süreçte e-Dönüşüm’e geçmeyen şirketler fatura düzenleme ve alıcıya iletme kısmında birçok sorunla karşılaştı. Ancak, e-Dönüşüm uygulamalarını kullanan firmalar için bu süreç çok daha kolay ilerledi. e-Dönüşüm uygulamalarını kullanan firmalar tek tıkla, online ortamda düzenledikleri belgeleri karşı tarafa iletebildi. Baskı, kargo gibi maliyetlerden ve zamandan tasarruf etti. Bu sayede KOBİ’ler başta olmak üzere birçok firma için e-Dönüşüm’ün gerekliliği, sunduğu avantajlar, kolaylıklar bir kez daha anlaşıldı.

20 yıllık sektör tecrübemiz ile Digital Planet güvencesinde e-Dönüşüm’ün avantajlı dünyasıyla tanışmak için tıklayın, sizi arayalım!

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.