Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Dönüşüm’e Erken Geçmenin Şirketlere Faydaları

Okuma Zamanı: 3 dk.

e-Dönüşüm’e Erken Geçmenin Şirketlere Faydaları

Bilindiği üzere 10 milyon TL ve üzeri ciroyu geçmiş olan şirketlerin yasal zorunluluk kapsamında e-Dönüşüm sürecine başlamaları gerekiyor. Buna ek olarak, yıllık cirosu 5 milyon TL ve üzeri ve internet üzerinden satış yapan şirketlerin de e-Arşiv Fatura’ya  geçmesi benzer bir zorunluluk halini almış durumda. Ayrıca dijital dönüşümün faydalarını keşfeden firmaların da bu sürece gönüllü olarak dahil olduğunu görmekteyiz.

Firmalar, e-Dönüşüm süreçlerine e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-Defter uygulamalarını hayata geçirerek başlıyorlar. Bu uygulamalar sayesinde tüm bu işlemler elektronik ortama taşınıyor. Böylece tüm muhasebe işlemleri hızlandığı gibi eski faturaların dijital ortamda saklanması ve istendiğinde rahatlıkla bulunabilmesi sağlanıyor. Ayrıca kâğıt, mürekkep, basım, kargolama gibi maliyetler ciddi oranda azalıyor. Ve günümüz için en önemli şeyin zaman olduğunu düşünürsek; e-Dönüşüm’ün sağlamış olduğu tasarruf her şeye bedel.

e-Dönüşüm’e Hazırlık Süreci

Bugüne dek e-Dönüşüm yolculuğuna başlamış ya da başlayacak olan firmaların büyük bir kısmının, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) getirmiş olduğu e-Dönüşüme yönelik zorunluluklardan sonra sürece dahil olduğunun altını çizmek gerek. Mükellef konumda olmayan firmaların da erkenden e-dönüşüm hazırlıklarını başlatmaları tamamen lehlerine olacak bir durum. Bu yüzden e-Dönüşümü zorunluluktan ibaret görmemek gerekiyor. Özellikle hazırlık sürecinde, mükellef konumda olan ya da gönüllü geçişe karar veren şirketlerin bu süreci gerçekleştirebilmeleri için 3 farklı yol bulunuyor. Bu süreçte şirketlerin yerine getirmesi gereken bazı kriterler var. Ve tabi dikkatli olmaları gereken bazı hususlar da bulunuyor.

e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

e-Dönüşüm’e geçme kararı alan firmalar için GİB, 3 farklı geçiş yöntemi belirlemiştir. Bunlardan ilki: GİB’in sağlamış olduğu bir portal üzerinden işlemlerin yürütüldüğü tamamen GİB güdümünde olan bir sistemdir. e-Fatura için bir hizmet sağlayan portal kullanışlı olmamakla beraber ancak temel düzeyde hizmet verebilmektedir.

Entegrasyon ise şirketlerin kendi bünyelerinde bulunan uygulamaları GİB’e onaylattıktan sonra sürece dahil olmalarını sağlayan bir diğer yöntemdir. Şirketlerin kendi uygulamalarının GİB sistemine entegre çalışması gerekir. Bu sistemle devam edebilmek için süreçlerin tamamı şirketlerin kendi kaynaklarıyla yürütülmektedir.

Özel entegratörde ise tüm bu e-Dönüşüm süreçleri sizin adınıza entegratör bir firma tarafından yapılır. Aylık fatura sayısı çok fazla olan şirketler için en uygun geçiş yöntemidir. Burada şirketlerin kendi sistemlerinde oluşan fatura bilgileri, özel entegratör firma tarafından sağlanan hizmetler kullanılarak GİB üzerinden de ilgili şirketlere iletilir.

Cezai Yaptırıma Dikkat!

e-Dönüşüm sürecinde irdelenmesi gereken birçok husus var. Ancak, dikkat edilmesi gereken en önemli konu; İnternetten satış yapan şirketlerin mükellef olup olmama durumu. Örneğin; şirketinizin internetten yapmış olduğu satışın cirosunun 5 milyon TL’yi geçmesi önemli değil. Fakat, internetten satış yapan şirketinizin genel cirosu 5 milyon TL ise doğrudan e-arşiv mükellefi konumundasınız. Bunu göz ardı eden şirketler 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’na göre ciddi cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir.

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.