Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Dönüşüm’de Haftanın Kelimesi: Zaman Damgası Nedir?

Okuma Zamanı: 1 dk.

e-Dönüşüm’de Haftanın Kelimesi: Zaman Damgası Nedir?

e-Dönüşüm’ün önemli terimlerinden biri olan zaman damgası; belirli bir elektronik verinin, üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve kaydedildiği zamanın tespit edilebilmesi amacıyla veriye eklenen ve Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı (ESHS)tarafından doğrulanan kaydı ifade etmektedir. Zaman Damgası, ESHS kuruluşları tarafından temin edilmektedir.

Kanıt Niteliği Taşıyor

5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda tarif edildiği biçimde hazırlanan ve verinin zamanının tespit edilmesi amacı güden zaman damgası, herhangi bir e-sözleşmenin ya da e-Belge’nin imzalandığı, transfer edildiği, başvurusunun yapıldığı tarihi ve saati vurgulamaya ve onaylamaya yaramaktadır. İlgili belgenin belirli bir tarihte var olduğunu kanıtlar. Zaman damgası fikri ve mülki kullanım hakkını korumak isteyenler için de kullanılabilir.

Gelir İdaresi Başkanlığına (GİB) ait e-Defter sisteminde herhangi bir sorun oluşması durumunda ve yasal sürenin sonunda yüklenmeye çalışılan beratların GİB e-Defter uygulamasına yüklenmesinde yaşanan olumsuzluklarda bu beratların yasal sürelerde oluşturulduğunun bir kanıtı olarak gösterilebilmektedir.

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.