Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Dönüşüm’de Haftanın Kelimesi: e-Defter Beratı Nedir?

Okuma Zamanı: 1 dk.

e-Dönüşüm’de Haftanın Kelimesi: e-Defter Beratı Nedir?

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) Elektronik Defter Genel Tebliği’nde elektronik ortamda oluşturulan defterlere ilişkin olarak, bazı standartlar belirlemiştir. Buna göre; elektronik defterlere ait bazı temel bilgilerin GİB’e iletilmesi zorunludur. Belirtilen bu bilgilerin yer aldığı dosyanın elektronik olarak hazırlanmış versiyonuna e-Defter Berat’ı denilmektedir. Bu dosya Elektronik Defter Genel Tebliğinde yer alan usul ve esaslara uygun olarak hazırlanır ve sistem tarafından GİB’e gönderilir. e-Defter’in üçüncü kişiler nezdinde geçerlilik kazanabilmesi için gönderilen dosyanın içeriğinde GİB tarafından belirlenmiş olan ve iletilmesi zorunlu bilgiler yer almalıdır.

e-Defter Beratında Yer Alması Gereken Bilgiler

e-Defterlerin geçerlilik kazanabilmesi için dosya içeriğinde mutlak surette defter bilgileri, firma bilgileri (mükellef bilgisi), muhasebeci- mali müşavir bilgileri, berata kaynaklık edecek defterin dönemi ve hangi defter olduğu bilgisi ve vergi detaylarının olması zorunludur. Buna ilave olarak da berata konu olan defterin Başkanlık Mali Mührü ile onaylanarak GİB’e iletilmesi gerekmektedir.

GİB Süreci

GİB’e iletilecek olan dosya GİB’in belirlediği XBRL (Extensible Bussines Reporting Language) formatta olmalıdır. Aksi takdirde gönderilen e-Defter beratı kabul edilmeyecektir. Oluşturulan e-defter beratı, GİB portaline yüklenir ve işlem tamamlanmış olur. Portal’e yüklenen dosya incelendikten sonra GİB tarafından mühürlendikten sonra e-Defter yasal hale gelecektir.

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.