Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Dönüşüm’de Haftanın Kelimeleri / e-Dönüşüm Nedir?

Okuma Zamanı: 2 dk.

e-Dönüşüm’de Haftanın Kelimeleri / e-Dönüşüm Nedir?

e-Dönüşüm ile birlikte firmalar, kurum içi operasyonel süreçlerinde dijitalleşme yolunda hızla ilerliyor. e-Dönüşüm’e kendinizi yabancı hissediyor ya da bilgilerinizi tazelemek istiyorsanız, aşağıdaki kavramlara göz atabilirsiniz:

e-Dönüşüm Nedir? Fiziksel olarak oluşturulan belgelerin, bilgisayar ve internet ortamına taşınması ve işlemin her aşamasının online olarak gerçekleşmesidir. e-Dönüşüm; kağıt, baskı, zaman ve enerji tasarrufunun sağlanmasının yanında, işlemlerinin kolaylığını ve şeffaflığını da sağlamak açısından önemlidir.

Özel entegratör nedir? Fatura ihtiyaçları farklılık gösteren veya çok sayıda fatura düzenleyen mükelleflerin kendi başlarına gerekli sistemi geliştirme maliyetlerine katlanmasının önüne geçerek bu ihtiyacı karşılayacak yeterli teknik özelliklerle geliştirilmiş bilgi işlem sistemleri üstünden elektronik fatura alımı-gönderimi sağlayan firmalardır. Özel entegratör tarafından sistem altyapısı oluşturulur ve bu sistem, firmaların hizmetine sunularak Gelir İdaresi Başkalığı (GİB) ile bağlantı sağlanır.

Entegrasyon sistemi nedir? Birden fazla sistemi bir araya getirerek tek bir sistem üzerinden çalışmak anlamına gelir. Tasarlanan sistemler, kendi içlerinde diğer sistemlerle entegre olarak çalışırlar. Böylece en kolay yoldan sonuca gitmek amaçlanır. e-Dönüşüm dünyamızda ise özel entegratör kullanmadan mükelleflerin kendi sistemleri üzerinde Gelir İdaresi Başkalığı (GİB) ile bağlantı sağlanarak elektronik fatura alımı-gönderimi sağlayan sistemleri anlatır.

 

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.