Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Dönüşüm’de Haftanın Kelimeleri – BİS Nedir?

Okuma Zamanı: 1 dk.

e-Dönüşüm’de Haftanın Kelimeleri – BİS Nedir?

e-Dönüşüm ile birlikte firmalar, kurum içi operasyonel süreçlerinde dijitalleşme yolunda hızla ilerliyor. e-Dönüşüm’e kendinizi yabancı hissediyor ya da bilgilerinizi tazelemek istiyorsanız, aşağıdaki kavramlara göz atabilirsiniz:

Bilgi İşlem Sistemi (BİS) Nedir? Bilgi İşlem Sistemi (BİS); bir kurumun verilerini ve bilgisini saklamaya, işlemeye ve ayrıştırmaya yarayan sistemdir. Bu sistem, teknik altyapı ile tüm verilerin saklanmasında kullanılır. Ayrıca bu verilerden istatistik ve raporların oluşturulması da mümkündür.

BİS Raporu Nedir? Bu Doküman, Elektronik Fatura Uygulamasına bilgi işlem sistemini entegre etmek isteyen mükelleflerin hazırlaması gereken bir belgedir. Raporun birinci bölümünde Bilgi İşlem Sistemini oluşturan donanım, yazılım, güvenlik ve diğer hususlara ilişkin bilgiler istenmektedir. İkinci kısımda ise fatura düzenleme ile ilgili işlem ve iş akışlarının kısaca açıklanması beklenmektedir.

Brüt Satış Hasılatı Nedir? Mükellefin, gelir tablosunda yer alan tüm satışlarını kesinti olmaksızın gösteren hasılattır.

 

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.