Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Dönüşüm’de Haftanın Kelimeleri / e-İrsaliye, e-İmza ve KEP Nedir?

Okuma Zamanı: 2 dk.

e-Dönüşüm’de Haftanın Kelimeleri / e-İrsaliye, e-İmza ve KEP Nedir?

e-Dönüşüm ile birlikte firmalar, kurum içi operasyonel süreçlerinde dijitalleşme yolunda hızla ilerliyor. e-Dönüşüm’e kendinizi yabancı hissediyor ya da bilgilerinizi tazelemek istiyorsanız, aşağıdaki kavramlara göz atabilirsiniz:

e-İrsaliye Nedir? e-İrsaliye, irsaliyede yer alması gereken bilgileri barındıran, satıcı ve alıcı arasındaki iletimin merkezi bir platform üzerinden gerçekleştirildiği elektronik bir belgedir. Kağıt irsaliye ile aynı hukuki niteliklere sahip olan e-İrsaliyenin format ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenir.

e-İmza Nedir? Başka bir elektronik dosyaya eklenen, elektronik bir veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik uygulamadır. Yani, online ortamda bulunan dokümanların imzalanmasını sağlayan yasal kimlik doğrulama sistemi olarak da görülebilir. Bu uygulama, imzalanan verinin kim tarafından imzalandığı hakkında bilgi ve güven verir. e-İmza, ıslak imza ile aynı hukuksal niteliğe sahiptir. Ayrıca e-İmza, sonradan yapılan değişiklik, ekleme ya da silme durumunun tespitini sağlar. Böylece elektronik ortamda yapılan hareketlerin inkar edilmesi neredeyse imkansızdır.

KEP Nedir? “Kayıtlı elektronik posta” anlamına gelen KEP, gönderici ve alıcının belli olduğu, gönderi içeriğinin ve zamanın kesinlikle değiştirilemediği, herhangi bir uyuşmazlık durumunda hukuki geçerliliği olan güvenli ve online olarak gerçekleştirilen e-posta servisidir. Türkiye’de 2012 yılından beri faaliyette olan KEP, elektronik ortamda yapılan her türlü bildirimi (ihtar, ihbar, başvuru, dilekçe, ticari taraflar arasında yapılan yazışmalar, ihale, teklif, sözleşme, fatura, ekstre) güvenli ve hızlı biçimde karşı tarafa ulaştırır.

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.