Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Dönüşüm’de Haftanın Kelimeleri / e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-Defter Nedir?

Okuma Zamanı: 1 dk.

e-Dönüşüm’de Haftanın Kelimeleri / e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-Defter Nedir?

e-Dönüşüm ile birlikte firmalar, kurum içi operasyonel süreçlerinde dijitalleşme yolunda hızla ilerliyor. e-Dönüşüm’e kendinizi yabancı hissediyor ya da bilgilerinizi tazelemek istiyorsanız, aşağıdaki kavramlara göz atabilirsiniz:

e-Fatura Nedir? Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından uygulamaya konulmuş olan e-Fatura, belirli bir formatta hazırlanmış ve taraflar arasında standart hale getirilerek mühürlenmiş elektronik belgedir. Kağıt faturayla aynı hukuki değere sahip olan e-Fatura, kağıt faturaların elektronik ortama lanse edilmiş şeklidir. Faturaların hızlı bir şekilde karşı tarafa iletilmesi, kağıt tasarrufu, arşiv imkanı e-Faturanın öne çıkan avantajlarındandır.

e-Defter nedir? Türk Ticaret ve Vergi Usul Kanunu kapsamında tutulması zorunlu defterlerin online ortamda hazırlanması ve saklanmasını ifade eder. Operasyonel süreçler ve diğer masraflardan kısılmasının yanında, noter onayı ve arşivleme gibi iş gücü isteyen işlemlere gerek bırakmaması e-Defter’in avantajlarındandır.

e-Arşiv Fatura nedir? Faturaların, vergi mükellefi olmayan tüketicilere ya da e-Fatura sistemine kayıtlı olmayan mükelleflere gönderilmesini ve saklanmasını esas alan uygulamadır. Geleneksel arşivleme sistemine göre harcamaların daha sınırlı olduğu e-Arşiv Fatura, yer ve kağıt tasarrufu açısından da faydalı bir uygulamadır. E-Arşiv Fatura uygulamasından yararlanmak için e-Faturaya kayıt olunması gerekir.

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.