Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Dönüşüm’de Haftanın Kelimeleri – ISO 27001, ITIL ve Islak İmza Nedir?

Okuma Zamanı: 2 dk.

e-Dönüşüm’de Haftanın Kelimeleri – ISO 27001, ITIL ve Islak İmza Nedir?

e-Dönüşüm ile birlikte firmalar, kurum içi operasyonel süreçlerinde dijitalleşme yolunda hızla ilerliyor. e-Dönüşüm’e kendinizi yabancı hissediyor ya da bilgilerinizi tazelemek istiyorsanız, aşağıdaki kavramlara göz atabilirsiniz:

ISO 27001 Belgesi Nedir? Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi standartlarını belirleyen belgedir. ISO 27001 şirketlerde, Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi’ni kurmak, gerçekleştirmek, işletmek ve iyileştirmek için bir model sağlamak üzere hazırlanmıştır. ISO 27001, muhafaza edilen bilginin güvenilirliğini, gizliliğini ve geçerliliğini garantilemede koruma ve kontrol sağlar. Bu belgeye sahip olma standartlarını uygulayan şirketler bilgi güvenliliğini kanıtlamış olur.

ITIL Nedir? ITIL, Information Technology Infrastructure Library sözcüklerinden oluşmuş bir kısaltmadır. Türkçede Bilgi Teknolojisi Altyapı Kütüphanesi anlamına gelir. ITIL, 1987 yılında İngiltere ticaret bankacılığı tarafından geliştirilmiş bilgi teknolojileri servislerinin eksiksiz olması için ortaya çıkan servis yönetim metodolojisidir. Servis yönetimi ve sağlama süreçleri için en uygun başvuru kaynağı olarak görülen ITIL, kullanıcılarına servis sağlama süreçlerini ayrıntılı şekilde gösterir. BT teknolojilerinin standartlarını belirleyen ITIL’ın kaynakları bir kitap serisinden çok daha fazlası olup, önerdiği yöntemleri tüm dünyaya kabul ettirmeyi başarmıştır.

Islak İmza Nedir? Kişinin şahsına ait oluşturduğu şekilleri, kalem aracılığıyla resmî belgelere uygulamasına ıslak imza denir. Genel olarak bir belgeyi okuduğunu, anladığını ve onayladığını belirtmek adına sadece tek bir tipte belirlenen işaret ve yazıyı aynı şekilde gerçekleştirme işidir.

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.