Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Dönüşüm’de Haftanın Kelimeleri – ERP, ESHS, EF, VAP Nedir?

Okuma Zamanı: 1 dk.

e-Dönüşüm’de Haftanın Kelimeleri – ERP, ESHS, EF, VAP Nedir?

e-Dönüşüm ile birlikte firmalar, kurum içi operasyonel süreçlerinde dijitalleşme yolunda hızla ilerliyor. e-Dönüşüm’e kendinizi yabancı hissediyor ya da bilgilerinizi tazelemek istiyorsanız, aşağıdaki kavramlara göz atabilirsiniz:

ERP Sistemi Nedir? Kurumsal kaynak planlaması sistemleri anlamına gelen ERP, bir işletmenin tüm veri ve işlemlerini bir araya getirmeye yardımcı olan sistemdir. ERP yazılımı işlem yapabilmek için bilgisayarın çeşitli yazılım ve donanımlarını kullanır. ERP çerçevesinde geliştirilen birçok yazılım, şirketlerin yönetimine pratiklik kazandırır. Bu işlem, işletmelere tek kaynaktan raporlama, analiz etme, bilgileri saklama gibi çeşitli kolaylıklar sunar.

ESHS Nedir? Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı, e-Sertifika, Zaman Damgası ve e-İmzalarla ilgili hizmetleri sağlayan kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek veya özel hukuk tüzel kişiler olarak tanımlanır. ESHS’ler, güvenli koşulları oluşturarak elektronik sertifika üretir ve bu sertifikaları sahiplerine ulaştırırlar. Elektronik ortamda, elektronik sertifikada yer alan kimlik bilgilerinin doğruluğunu sağlayan yegâne kurum ESHS’dir.

EF-VAP Nedir? Açılımı, Elektronik Fatura Veri Aktarım Protokolü şeklindedir. EF-VAP, e-Faturalarda gönderici ve alıcı arasında kimlik bilgilerini gizli tutma garantisinde, en az zamanda en çok veri gönderilmesine olanak veren hata kontrollü bir veri aktarım protokolüdür.

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.