Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Dönüşüm ve Türkiye

Okuma Zamanı: 3 dk.

e-Dönüşüm ve Türkiye

Önceki yazımda e-Dönüşümün ne olduğu ile ilgili düşüncelerimi paylaşmaya çalışmıştım. Peki Türkiye için e-Dönüşüm ne ifade ediyor ve hangi aşamada?

90’lı yılların ortasında internet erişim hizmetinin sağlanmaya başlaması önümüzde açılan yepyeni bir ufuktu. Olabilecekleri hayal etmeye çalışırken sahip olduğumuz uygulamalar ise e-posta ve basit web sitelerinden ibaretti. Web uygulamaları yok denecek kadar azdı. 90’lı yılların sonlarında bu uygulamalar web siteleri üzerinden sağlanan basit formlar ile veri toplamaya doğru gelişmişti. Ancak veri toplama deyince aklımıza bunların bir veri tabanı ya da dosyaya kaydedilmesi gelmesin. Sadece belirlenmiş bir e-posta adresine gönderilmelerinden ibaretti.

Zaman geçtikçe, hemen hemen her evde artık hızlı internet bağlantısı bulunur oldu. Internet’e erişimin her yerden ve çok daha ucuza sağlanmasının yanında, sunucu maliyetleri de ucuzladı. Durum böyle olunca günümüzde herkes oturduğu yerden bir girişim başlatarak para kazanabilir duruma geldi. Yani aslında toplumun özellikle genç kesimlerinin çok hızlı şekilde dijital dönüşüme adapte olduklarını söylemek yanlış olmaz. Kurumlar, hızla iş süreçlerini internet üzerine taşıyarak zaman ve paradan tasarruf edip müşterilerin ihtiyaçlarını daha hızlı ve sorunsuz şekilde çözme yarışında. Bireyler ise internet üzerinde kolayca bulunabilen ücretsiz hatta açık kaynak kodlu uygulamalar ile hayatlarını kolaylaştırmanın peşinde.

Devletimiz de bu konuda hızlı bir şekilde çalışarak neredeyse her gün yeni bir uygulamayı yayına alıyor ya da mevcut bir uygulamayı geliştiriyor. e-Devlet, e-Kimlik vb. birçok uygulama mevcut. An itibariyle vatandaşlar açısından bu hizmetlere göz attığımızda kurumlar ve hizmet sayıları şu şekilde görülüyor:

Ana Kurum
Entegre Hizmet Sayısı

Ana Kurum

Entegre Hizmet Sayısı
 Cumhurbaşkanlığı  1  TBMM Başkanlığı  2
 Başbakanlık  2  Genelkurmay Başkanlığı  –
 Adalet Bakanlığı  8  Milli Savunma Bakanlığı  18
 İçişleri Bakanlığı  13  Dışişleri Bakanlığı  6
 Maliye Bakanlığı  7  Milli Eğitim Bakanlığı  16
 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  3  Sağlık Bakanlığı  8
 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme  Bakanlığı  62  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı  9
 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı   5 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı  3
 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı  4  Kültür ve Turizm Bakanlığı  –
 Orman ve Su İşleri Bakanlığı  2  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı  5
 Avrupa Birliği Bakanlığı  –  Ekonomi Bakanlığı  –
 Gençlik ve Spor Bakanlığı   2  Gümrük ve Ticaret  Bakanlığı  8
 Kalkınma Bakanlığı  1

Tablo 1- Ana kurumlar ve sağladıkları e-ntegre hizmet sayıları (Kaynak: turkiye.gov.tr)

Biz vatandaşlar, bu gelişmelerden mutlu olsak da Dünya ölçeğinde yeterince hızlı e-dönüşümediğimizi görüyoruz, üzülerek. Genellikle tek bir kurumun etki alanında olan uygulamalar söz konusu olduğunda hızlı bir gelişim gerçekleşebilirken iki ya da daha fazla kurumun iş birliği yaparak ortak veri kullanması gereken uygulamalarda ciddi problemler yaşandığı görülüyor. Bu uygulamalarda en büyük sorunun ilgili mevzuatların uyumlu hale getirilmesinde olduğunu gözlemliyoruz. Ayrıca bilgi güvenliği yeterince sağlanamadığı için kullanıcıların yetki sahibi olarak kendi verileri üzerinde işlem yapmalarının önünde engeller bulunuyor. Bu engellerin ortadan kalkması için gerekli adımlar atılmıyor da değil. Örneğin yeni T.C. kimlik kartları bunun en önemli adımı. Bir süre önce kullanılmaya başlayan yeni kimliklerin yaygınlaşması ve kullanımına yönelik uygulamaların artması ile birçok işlemin sadece kimlik kartı ve PİN (şifre) ile kişi tarafından gerçekleştirilebilecek olması çok ümit verici.

Devlet kurumları açısından bakıldığında ise öncelikli olarak para akışının olduğu kayıt altına alınma zorunluluğu bulunan uygulamaların yaygın olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bizim e-Dönüşüm dünyamızdan örnek vermek gerekirse e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv uygulamaları en çok bilinen uygulamalar olarak sayılabilir. Bu uygulamalar ile ilgili detaylara sonraki yazılarımızda değineceğiz.

Ozan K. Bayram

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.