Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Dönüşüm Uygulamalarına Geçişte Son Durumlar Nasıl?

Okuma Zamanı: 3 dk.

e-Dönüşüm Uygulamalarına Geçişte Son Durumlar Nasıl?

2019 Ekim ayında yayımlanan tebliğ ile 2019 yılının son çeyreğinde e-Dönüşüm sektöründe tüm zamanların en hareketli dönemi yaşanmıştı, sektör büyüklüğü yaklaşık 3 kat artmıştı. Bu hareketliliğin en önemli oyuncularının başında; e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-Defter ve e-İrsaliye rol alıyordu. 1 Ocak 2020 itibariyle birçok mükellef, GİB tebliği doğrultusunda zorunluluk getirilen e-Dönüşüm uygulamalarını kullanmaya başladı ancak, hareketliliğin 1 Temmuz öncesinde tekrar edeceği öngörülüyordu, öyle de oldu. e-Fatura ve e-Arşiv Fatura başta olmak üzere; e-İrsaliye, e-Müstahsil Makbuzu ve e-Bilet için Haziran ayı ile başlayan hareketlilik hala devam ediyor.

e-Fatura

e-Dönüşüm uygulamaları arasında en yaygın kullanılan uygulama olan e-Fatura’ya kayıtlı kullanıcıların sayısı 2019 yılının sonunda 197.000 civarındaydı. 2018 veya müteakip yıllık cirosu 5 milyon TL’yi aşan mükelleflere e-Fatura’ya geçiş için son tarih olarak 1 Temmuz’un zorunlu tutulması ile bugün e-Fatura’ya kayıtlı kullanıcı sayısı 279.659’a kadar yükseldi. Yılsonuna kadar bu sayının 300.000 civarına çıkması öngörülüyor.

e-Arşiv Fatura

Kâğıt faturaya; son kullanıcılar için 30 bin TL, firmalar için ise 5 bin TL olarak getirilen günlük fatura kesme limitleri nedeniyle 2019’un son çeyreğinde yaklaşık 40.000 kullanıcı e-Arşiv Fatura’ya geçiş yapmıştı ve her geçen gün bu sayıya günlük neredeyse 1.500 firma daha ekleniyordu. Ayrıca 1 Ocak 2020’de olduğu gibi 1 Temmuz’da e-Fatura’ya geçiş yapacak kullanıcılar için e-Arşiv Fatura’ya geçişin de zorunlu tutulması, son günlerde e-Fatura geçişlerinde olduğu gibi e-Arşiv Fatura geçişlerinde de büyük bir hareketlilik yarattı… Öyle ki; bugün itibariyle e-Arşiv Fatura’ya kayıtlı kullanıcı sayısı 259.425’e ulaştı.

e-İrsaliye

Komisyoncu ve tüccar olarak meyve-sebze ticareti yapan mükellefler, 1 Ocak 2020’de e-İrsaliye uygulamasına geçmişti. Diğer mükellef grupları için ise son tarih 1 Temmuz’du. Bu mükellef grupları arasında sayıca çoğunlukta olan; e-Fatura uygulamasına kayıtlı ve yıllık 25 milyon TL üzeri ciroya sahip mükellefler yer alıyor. Bu nedenle 2019 yılı sonunda yaşanan geçişlere göre şu an e-İrsaliye için de yoğun bir geçiş dönemi yaşanıyor. e-İrsaliye’ye kayıtlı kullanıcı sayısı ise 67.017’ye kadar yükseldi.

e-Müstahsil Makbuzu

19 Ekim 2019’da yayımlanan tebliğ, e-Müstahsil Makbuzu için de önemli detaylar içeriyordu. Şöyle ki; komisyoncu veya tüccar olarak sebze-meyve ticareti yapanlar, 1 Ocak 2020 itibariyle e-Müstahsil Makbuzu’na geçiş yaptı. Ancak, e-Fatura uygulamasına geçiş yapmış ve çiftçilerden gerçekleştirdikleri zirai mahsul alımlarında kâğıt ortamda müstahsil makbuzu düzenleyen mükellefler, 1 Temmuz itibariyle e-Müstahsil Makbuzu uygulamasına geçiş yapmak zorundaydı. Buna bağlı olarak; Haziran ayında e-Müstahsil Makbuzu’nda da bir geçiş hareketliliği yaşandı. Bugün, e-Müstahsil Makbuzu kullananların sayısı 21.261 olmuş durumda.

e-Bilet

2019 yılında yayımlanan tebliğde, e-Bilet uygulaması için ise sinema işletmeleri için ayrı, kara ve deniz yolu ile yolcu taşımacılığı yapan işletmeler için ayrı olmak üzere iki farklı geçiş tarihi yer alıyordu. Kara ve deniz yolu ile yolcu taşımacılığı yapan işletmeler için e-Bilet’e son geçiş tarihi 1 Ocak 2021 fakat sinema işletmelerinin 1 Temmuz itibariyle e-Bilet uygulamasına geçiş yapmış olması gerekiyordu. Dolayısıyla e-Bilet geçişlerinde de bu dönemde bir hareketlilik yaşandı.

e-Dönüşüm’e Sektörün Öncüsü Digital Planet ile Geçin!

20 yıllık sektör tecrübemiz, 350’nin üzerinde iş ortaklığı ağımız ve 25.000’in üzerinde geniş bir müşteri portföyü ile  hizmet veriyoruz. e-Dönüşüm’e geçerken; 7/24 hizmet veren Müşteri Destek Hattımız ile baştan sona tüm adımlarda yanınızdayız! Hâlâ e-Dönüşüm’e geçmediyseniz bilgi almak için tıklayın, sizi arayalım!

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.