Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Dönüşüm Nedir?

Okuma Zamanı: 2 dk.

e-Dönüşüm Nedir?

Sınırlı bir dünyada yaşıyoruz. Her şeyin bir sınırı var. Sahip olduklarımız sonsuz değil. Kaynaklarımızın sonlu olduğu bu dünyada, onları verimli kullanmak, heba etmemek hepimizin görevidir. Ancak bir kaynağımız var ki hepsinden değerli. Diğer kaynaklarımız bir şekilde yenilenebilir, yerine başka bir kaynak ikame edilebilirken tüm insanlara eşit olarak verilmiş bu kaynak geri dönüşü olmaksızın, depolanmaksızın akıp gitmekte. Bu yüzden en değerli, en dikkatli kullanılması gereken kaynaktır ZAMAN.

Yıllardır verimlilik adına çeşitli dönüşüm projeleri ile kurum ve kuruluşlar süreçlerini iyileştirme yoluna gitmişlerdir. Ancak çağımızda bilgisayarların gücünü, internetin veri paylaşımı için hayatımıza getirdiği kolaylıkları kullanarak yeni dönüşümlerin zorunlu olduğu, kaçınılmaz olduğu bir çağdayız. Şimdi e-Dönüşüm çağındayız. e-Dönüşüm’ ü temel olarak; normalde kağıt, kalem kullanarak yaptığımız bir işi dönüştürerek elektronik olarak yapmaya başlamak olarak özetler isek yanlış yapmış olmayız diye düşünüyorum. Dikkat edersek burada dönüşen şey sadece ortam; kağıttan, elektronik veriye, kalemden bilgisayara. Bu bağlamda e-dönüşüm bilgisayarlar ile başlamıştır ama internetin hayatımıza girmesi ile gerçek yerini bulmuş ve sınırlarını tek bir bilgisayarın ya da bilgisayar ağının sınırlarından dünya çağında ağa (WWW) taşımıştır.

Peki, bu anlamda hayatımıza giren ilk e-dönüşüm ne idi? Aklıma gelen ilk cevap sizin de aklınıza geliyordur: E-POSTA. E-posta ile beraber kağıda yazarak postaya verdiğimiz mektupların yerine oturduğumuz yerden kalkmadan insanlara, kurumlara elektronik olarak mektup gönderebilir olduk.

Benzer prensiple günümüzde birçok “e-“ hayatımıza girmiş durumda. E-ticaret, E-devlet, e-İmza, e-Defter, e-Fatura ve daha niceleri. Hepimizin hayatının kolaylaştıracak birçok “e-“ etrafımızda mevcut. Burada en önemli konu e-Dönüşüm hizmetini sağlayan firma. Bir laf vardır “Herkes kaşık yapabilir, ama sapını ortalayamaz.”

Vadettiği hizmet ile ilgili uzmanlaşmış firmaları seçmek kısa vadede size ekstra bir maliyet gibi görünebilir ancak bu maliyetin uzun vadede sizden boşuna alınmadığını ve geri dönüşünü mutlaka fazlasıyla göreceğinizi gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Ozan Bayram

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.