Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?
Digital Planet | e-Defter

Muhasebe defterlerinizi Digital Planet ile dijital ortama taşıyın!

Digital Planet ile e-Defter kullanmaya hemen başlayın, değerli zamanınız size ve işinize kalsın!
Digital Planet ile e-Defter’e başvurmak ve kullanmak çok kolay!

TEKLİF AL

e-Defter’e geçişinizin her aşamasında yanındayız!

e-Dönüşüm’e geçiş sürecinizin hızlı ve kolay bir şekilde
tamamlanmasını sağlıyoruz.

e-Defter Nedir?

e-Defter; Türk Ticaret ve Vergi Usul Kanunları kapsamında tutulması zorunlu defterlerin elektronik ortamda oluşturulması, kaydedilmesi, saklanması ve ibraz edilmesini sağlama hizmetidir. e-Defter, kağıt defterler ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir.

Neden e-Defter?

Verimli ve Tasarruflu

Defter basımı, noter onayı, defterin onaylanma ve arşiv masraflarının ortadan kalkmasını, böylece operasyonel süreçler ve buna bağlı maliyetlerin minimuma indirilmesini sağlar.

e-Defter ve Beratlara Kolay ve Hızlı Erişim

Yükleme işlemlerinizden sonra defter ve beratlarınızı, Digital Planet bulut sistemiyle istediğiniz formatta indirme ve görüntüleme imkanına sahip olursunuz.

Güvenilir Saklama

Ödüllü sıkıştırma-saklama teknolojisiyle Digital Planet, yüksek veri boyutlarındaki defterlerinizi anlamlı oranda küçülterek size verimli saklama alanı kullanımı sağlar. e-Defter kayıtlarınız 10 yıl boyunca Digital Planet güvencesiyle dijital ortamda saklanır. Veri kaybı riski yaşanmaz.

7/24 Müşteri Desteği

Müşteri temsilcilerimiz tüm sorularınız için sizlere 7/24 hizmet verir.

e-Defter kolaylığını yaşayın!

e-Defter uygulama üzerinden oluşturulur.

Gerçek kişi, e-İmza ile defterini imzalar.

Tüzel kişi, mali mühür ile defterini onaylar.

e-Defter beratı oluşturulur. Mükellef tarafından imzalanır/mühürlenir.

İmzalı/Mühürlü e-Defter beratı, GİB Başkanlığı’na gönderilir. GİB, uygulamadan gelen beratı kendi mührüyle onaylar.

Mükellef, e-Defter dosyalarını, hazırlayıp imzaladığı Berat dosyalarını ve GİB onaylı Berat dosyalarını, NetInvoice Portal üzerinden indirir ve yasal saklama süresince muhafaza eder.

e-Defter kaybolmaz! Tüm e-Defter’leriniz 10 yıl boyunca güvenli şekilde saklanır.

e-Defter’e hemen geçin!

Digital Planet’in uzman destek personeli sizi arasın, e-Defter’e geçiş süreciniz hemen tamamlansın! 

Sıkça Sorulan Sorular

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan son tebliğ kapsamında; yıllık cirosu 4 Milyon TL’yi aşan ve e-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu bulunan mükellefler ile herhangi bir ciro sınırı aranmaksızın bağımsız denetime tabi olan şirketlerin e-Defter uygulamasına geçiş yapmaları zorunludur.

e-Fatura uygulamasına 2022 yılı içerisinde zorunlu olarak geçen mükellefler 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren e-Defter uygulamasına geçmek zorundalar.

(https://uyg.edefter.gov.tr/edefterbasvuru/) linkinden tüzel kişiler kendilerine ait mali mühür, gerçek kişiler ise kendilerine ait mali mühür veya elektronik imza ile başvurusunu internet üzerinden yapabilmektedir. Kullanıcılar elektronik fatura uygulaması için temin ettiği mali mührünü elektronik defter uygulamasına başvurmak içinde kullanabilir. Bunun dışında posta yolu ile başvurular kabul edilmemektedir. Ancak kendi yazılımlarını kullanarak e-Defter kullanıcısı olmak isteyen firmalar, programları için Gelir İdaresi Başkanlığından uyumlu yazılım onayını aldıktan sonra e-Defter uygulamasında kullanıcı olmak için kağıt başvuru yapmaları gerekmektedir.

1 Ocak 2023 tarihinden itibaren e-Defter uygulamasına geçecekler.

GİB’in tebliğleri kapsamında e-Fatura mükellefi iseniz e-Fatura’ya geçiş yaparak beraberinde zorunlu olarak e-Defter uygulamasını kullanmanız gerekmektedir. Ancak mükellef konumda değil iseniz e-Fatura kullanıcısı olma zorunluluğu aranmaz. e-Defter sistemine gönüllü geçiş yapmanız mümkündür.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan tebliğde yer alan usul ve esaslar çerçevesinde, elektronik ortamda oluşturulan defterlere ilişkin olarak, GİB tarafından belirlenen standartlara uygun bilgileri içeren ve Başkanlık Mali Mührü ile onaylanmış elektronik dosyadır.

e-Defter uygulamasına dahil olan tüm mükellefleri kapsamakta olup; 2020/Ocak ve müteakip dönemlere ilişkin e-Defter dosyaları ile berat dosyalarının ikincil kopyalarının Gelir İdaresi Başkanlığı'nın bilgi işlem sistemine yüklenmesi zorunludur.

2020/Ocak döneminden başlamak üzere GİB e-Defter uygulamasına yüklenmiş tüm beratların ve ait olduğu e-Defter dosyalarının ikincil kopyalarının, Gelir İdaresi Başkanlığı sistemine yüklenmesi zorunludur. Berat yükleme zorunluluğu devam ettiği sürece ikincil kopyaların Başkanlık sistemlerine yüklenme zorunluluğu da devam edecektir.

Referanslarımız

© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.