Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Defter Nedir, Avantajları Nelerdir?

Okuma Zamanı: 2 dk.

e-Defter Nedir, Avantajları Nelerdir?

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’nın 6 Nisan 2018 tarihinde yayınlamış olduğu tebliğ; e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv ve e-İrsaliye uygulamalarının kullanımına ilişkin zorunlulukları kapsıyor. Bu tebliğ kapsamında birçok firmanın bahsi geçen bu uygulamalara geçiş yapması zorunlu. İş akışında birbirlerini etkileyen uygulamalar oldukları için herhangi birini kullanan bir firma diğerini de kullanmak durumunda kalabiliyor. Fakat e-Dönüşüm, firmalara ticari hayatlarında büyük kolaylıklar sağlayan bir sistem olduğu için yasal bir zorunluluk olarak görülmemeli. Çünkü tüm bu uygulamalar devletin getirmiş olduğu yasal bir zorunluluktan çok daha fazlası… Onlardan bir tanesi olan e-Defter uygulamasını daha yakından tanıyalım.

e-Defter Nedir?
e-Defter, Vergi Usul Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu’na göre firmaların tutmaları zorunlu olan defterlerden yevmiye ve büyük defter olarak bilinen kağıt dokümanların dijital ortamda tutulduğu, maliyeye elektronik imzayla berat verildiği sistem olarak tanımlanır. Elektronik ortamda tutulan kayıtlar XML biçiminde hazırlanarak GİB’e gönderilir.

Kimler e-Defter Kullanır?
Vergi Usul Kanunu (VUK)’nda belirtilen bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerden 10 milyon TL ve üzeri ciroya sahip olan firmaların zorunlu olarak e-Defter uygulamasına geçiş yapmaları gerekmektedir. Zorunluluğun kapsamı dışında kalan tüm firmalar ise gönüllü olarak e-Defter uygulamasını kullanabilirler.

e-Defter’ in Şirketler İçin Avantajları Nelerdir?
Devlet tarafından bakıldığında e-Defter dahil tüm e-Dönüşüm uygulamalarının temel amacı daha hızlı ve düzenli bir ticari denetim sağlamaktır. Fakat kullanmaya başlayan firmalar açısından bakıldığında devlete bu imkanları sağlayan e-Dönüşüm uygulamaları firmalara da çok sayıda avantaj sunmaktadır.

e-Defter uygulamasıyla birlikte dosyalarınızı saklayacağınız büyük ofislere ve arşivlere gerek kalmaz. Uygulama üzerinde güvenli bir şekilde saklamanız mümkündür.

Sayfaların kâğıt çıktısını almanıza ve notere onayına gerek yoktur.

Tüm basım masrafları ortadan kalkar.

Dosyalarınıza istediğiniz her an ve her yerden erişebilirsiniz.

Çevre dostu tüm e-Dönüşüm uygulamaları sayesinde doğayı korumuş olursunuz.

Kısacası e-Defter tüm iş süreçlerinize hız kazandırarak zaman tasarrufu, baskı, arşivleme ve kağıt ile ilgili operasyonel süreçlerde ise maddi tasarruf sağlar.

Detaylı bilgi ve başvuru için: info@digitalplanet.com.tr / 0212 483 72 93 Dahili:9

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.