Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?
Digital Planet | e-Bilet

Digital Planet e-Bilet, yolcu ve etkinlik bilet süreçlerinizi dijitalleştirir!

e-Bilet ile GİB’e yapılması zorunlu yasal bildirim süreçlerinizin tamamını dijitalleştirir!

TEKLİF AL

e-Bilet nedir?

e-Bilet; etkinliklerde ve kara, deniz, hava yolu yolcu taşımacılığında kağıt biletin yerine geçen uygulamadır. Üzerinde mali mühür bulunan bu elektronik belge, doğrulamaya, görüntülemeye, istenen işlenebilir veri formatını taşımaya ve kağıt baskı almaya olanak sağlar.

Neden e-Bilet?

Hızlı ve Hatasız Bilet Gönderimi

Bileti işleyen personele ihtiyaç kalmaz ve işleme sırasındaki hatalar ortadan kalkar.

Arşivleme

Kağıt biletlerin saklanma zorunluluğu olan 2. nüshaları Digital Planet güvencesiyle 10 yıl arşivlenir. Arşivleme işlemleri kolayca yapılır ve ihtiyaç halinde arşiv bileti anında görüntülenir.

Otomatik Yasal Bildirim

e-Bilet uygulaması ile Gelir İdaresi Başkanlığı’na yapılması zorunlu yasal bildirim süreci otomatikleşir.

Entegrasyon

Digital Planet, ERP sistemleri ile tam entegrasyon sağlayarak e-Bilet süreçlerinin hızlı ve otomatik şekilde ilerlemesini mümkün kılar.

Kullanıcı Dostu Arayüz

Kullanıcı dostu arayüzü ile ilk kullanımdan itibaren sisteme kolayca adapte olmanızı sağlar. Fonksiyonel altyapısı sayesinde çoklu bilet şablonu oluşturabilir, gelen biletlerinizin ve giden bilet raporlarınızın durumu hakkında gerçek zamanlı bilgi edinebilirsiniz.

7/24 Müşteri Desteği

Müşteri temsilcilerimiz uygulamanın kullanımına dair tüm sorularınız için sizlere 7/24 teknik destek verir.

e-Bilet kolaylığını yaşayın!

e-bilet

Firma tarafından yolcu bileti kesildikten sonra bilet datası Digital Planet’e gönderilir.

Digital Planet gelen bilet verisi ile e-Bilet üretimini gerçekleştirir.

Digital Planet tarafından üretilen e-Bilet; firma tarafından görüntülenebilir, çıktı alınabilir, müşteriye e-Posta ile iletilebilir.

Üretimi gerçekleştirilen e-Bilet’lerin raporu en geç her ayın 15’inde GİB’e gönderilir. Ek olarak havayolu ve denizyolu firmalarına yolcu listeleri iletilir.

e-Bilet’e hemen geçin!

Digital Planet’in uzman destek personeli sizi arasın, e-Bilet’e geçiş süreciniz hemen tamamlansın! 

Sıkça Sorulan Sorular

Elektronik biletlerin elektronik ortamda düzenlenmesi, elektronik sertifika ile imzalanması, internet de dahil olmak üzere elektronik araçlar ve ortamlar vasıtasıyla muhatabına talebi doğrultusunda kağıt baskısı alınabilecek şekilde sunulması zorunludur.

Digital Planet tarafından üretilen e-Bilet firma tarafından görüntülenebilir, çıktı alınabilir, müşteriye e-Posta ile iletilebilir. Müşteriye e-Posta yoluyla iletilebilen e-Bilet ise kağıt baskısı kolayca alınabilecek şekilde yolcuya iletilmelidir.

Ekim 2019 tarihinde yayımlanan tebliğ kapsamında e-Bilet uygulaması; yerli ve yabancı film gösteriminde bulunan sinema işletmeleri için 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle, kara ve deniz taşımacılığında D1 yetki belgesi bulunanlar için 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle zorunlu olmuştur. Bu kurumlar oluşturdukları biletleri elektronik olarak oluşturacak ve ileteceklerdir. İkinci bir husus olarak da Türkiye’de tam mükellefi olmayan havayolu firmaları hariç e-Bilet uygulamasına dâhil olanlar e-Fatura uygulamasına da dahil olmak zorundalar.

GİB’in talep ettiği başvuru formu ve taahhütnamesinin imzalı aslı, Gerçek kişi mükellefler için imza sirkülerinin aslı ya da noter tasdikli örneği, Elektronik bilet ve elektronik yolcu listesi oluşturma, muhafaza ve ibraz etme ile elektronik bileti yolculara sunma süreçleri, elektronik bilet bedelini gider gösterecek mükelleflere ilişkin bilgilerin bilet üzerinde gösterilmesine ilişkin süreçlerin gerçekleştiği donanım ve yazılımlar hakkında ayrıntılı açıklamaların yer aldığı BİS Raporu, Elektronik bilet oluşturma izni alan mükelleflerin merkez/şube/acente/çağrı merkezi gibi bilet satışı yapan birimleri ve bunlara atayacakları 3 haneli harf ve/veya rakamlardan oluşan (alfanumerik) kodları gösteren birim kodları listesi, Elektronik ortamda düzenlenmiş bilet, yolcu listesi tüzel kişiler için mali mühürlü, gerçek kişiler için güvenli elektronik imzalı örneklerini ve kâğıda basılmış çıktıları. Başkanlık tarafından yapılacak değerlendirme sonrasında başvuruları uygun bulunan mükelleflere bir yazı ile elektronik bilet ve elektronik yolcu listesi düzenleme izni verilecektir.

Referanslarımız

© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.