Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Adisyon Nedir?

Okuma Zamanı: 3 dk.

e-Adisyon Nedir?

e-Fatura’nın hayatımıza girmesiyle başlayan ve şirketlerin ihtiyaçları doğrultusunda planlanandan daha hızlı şekilde büyüyen e-Dönüşüm dünyası, günümüzde farklı bir çok uygulamayla iş süreçlerinde kolaylık sağlayan çözümler sunuyor. Özellikle GİB tarafından yayımlanan tebliğler ile vergi mükellefleri e-Dönüşüm uygulamalarına teşvik ediliyor ve e-Dönüşüm hizmetlerini kullanan işletme sayısı günden güne artıyor. Günümüz ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen ve mevcut hizmetlerin yanı sıra sunulan yeni uygulamalar ile işletmelerin dijital dönüşümü her alanda gelişiyor.

e-Dönüşüm’ün yeni uygulamalarından biri olan e-Adisyon; GİB tarafından yayımlanan 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde yapılan değişikliğe dair tebliğde açıklandı.

e-Adisyon nedir?

Kâğıt ortamda oluşturulan adisyon belgesi ile aynı hukuki niteliklere sahip olan e-Adisyon; masada servis yapılan ve gerçek usulde vergilendirilen hizmet işletmeleri tarafından elektronik ortamda düzenlenen adisyon belgesidir.

e-Adisyon uygulamasına geçiş zorunluluğu var mı?

e-Adisyon uygulaması ile ilgili henüz bir zorunluluk bulunmuyor.
Uygulamaya gönüllü olarak dâhil olmak isteyen mükelleflerin e-Adisyon uygulamasına geçmeleri için bazı şartlar vardır. Bunlar:
• e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamalarına dâhil olmak,
• 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğ’de açıklanan usul ve esaslara uygun olarak, e-Adisyon belgesini düzenleyebilme, muhafaza ve ibraz edebilme, belge ve bilgilerini elektronik ortamda Başkanlığa iletebilme konusunda gerekli hazırlıklarını tamamlamış olmak,
• Tebliğin “V.1.” numaralı bölümünde belirtilen, uygulamadan yararlanma yöntemleri arasında bulunan “Özel Entegratör Yöntemi” ya da “Doğrudan Entegrasyon Yöntemi”nden birisini tercih ederek başvuru esaslarına uygun şekilde e-Adisyon uygulamasına dâhil olmak için başvuruyu yapmak gerekiyor.

e-Adisyon üzerinde olması gereken bilgiler nelerdir?

e-Adisyon belgesinde aşağıda yer alan bilgilerin bulunması zorunludur:
• Hizmet işletmesinin adı, soyadı veya unvanı, vergi dairesi, TCKN/VKN’si ve adresi,
• e-Adisyon belgesinin düzenlenme tarihi, saat ve dakika olarak düzenlenme zamanı, evrensel tekil numarası ve e-Belge numarası,
• Sunulan hizmetin veya emtianın adı (cinsi) ve miktarı,
• Hizmetin tamamlanması ile birlikte düzenlenecek e-Fatura, e-Arşiv Fatura veya yeni nesil ÖKC’den düzenlenecek perakende satış fişinde yer alacak vergiler hariç ve dâhil toplam hizmet tutarı,
• Düzenlenen e-Adisyon belgesinin ilişkili olduğu e-Fatura veya e-Arşiv Fatura’nın evrensel tekil tanımlama numarası (ETTN) veya perakende satış fişinin düzenlendiği ÖKC’nin cihaz sicil numarası.
Ayrıca mükellefler e-Adisyon belgesi üzerindeki zorunlu bilgilere ilave olarak; ihtiyaçları doğrultusunda farklı bilgilere de yer verebilirler.

e-Dönüşüm dünyasında e-Adisyon’un önemi nedir?

Operasyonel iş süreçlerinde verimliliği artıran e-Dönüşüm dünyası e-Adisyon ailesi ile daha da genişliyor. Henüz gönüllü geçişe dayalı olan e-Adisyon uygulaması zorunlu olduğu takdirde; lokanta, kafeterya, pastane, gazino, bar gibi işletmeleri kapsayan hizmet sektörü tarafından kullanılacak. Bu zorunlu geçiş; e-Adisyon için gerekli tutulan e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamalarında da önemli bir artış sağlayacak.

e-Dönüşüm yolculuğunuzu başlatmak için tıklayın, sizi arayalım!

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.