Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Dünyanın Dijital Dönüşümü

Okuma Zamanı: 5 dk.

Dünyanın Dijital Dönüşümü

Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle hayatımızın neredeyse her alanında bir dönüşüm yaşanıyor. Hızla dijitale evrilen dünyada, rekabette avantaj sağlayabilmek için bu dönüşümden uzak kalınmaması bir zorunluluk haline geliyor. Dijital dönüşüm ile ilgili dünyada yapılan birçok araştırmaya göre; geleneksel metotlarla işleyişlerini sürdüren tüm oluşumların kısa vade içerisinde büyük hasarlar alacağı belirtiliyor.

Rakamlarla Dünyada Dijital Dönüşüm

Mastercard’ın Tufts Üniversitesi bünyesindeki The Fletcher School ile birlikte hazırladığı Dijital Dönüşüm Endeksi 2017 verilerine göre ülkeler 4 kategoride ele alınıyor;

1- Durağan ülkeler; İskandinav ülkeleri, Güney Kore, Avustralya, Kanada, ABD ve Almanya olarak sıralanıyor. Durağan ülkeler, başlarda dijital dönüşümde büyük ilerlemeler kaydedip sonrasında durağanlaşmaya başlayan ülkeler olarak nitelendiriliyor.

2- Öne çıkan ülkeler; Singapur, İngiltere, Yeni Zelanda, Birleşik Arap Emirlikleri, Estonya, Hong Kong, Japonya ve İsrail olarak belirtiliyor. Bu ülkeler ise dijital dönüşümde hızlı gelişim gösteren ülkeler olarak yer alıyor.

3- Riskli ülkeler; Güney Afrika, Peru, Mısır, Yunanistan ve Pakistan olarak sıralanıyor. Dijital gelişimi ve adaptasyonu oldukça zayıf kalan ülkeler olarak tanımlanıyor.

4- Kabuğunu kıran ülkeler arasında ise Çin, Malezya, Endonezya, Kenya, Filipinler, Rusya, Hindistan, Şili, Brezilya, Kolombiya, Meksika ve Türkiye yer almaktadır. Bu ülkeler, dijital gelişim anlamında geri kalmış ülkelere kıyasla dönüşüme çok daha hızlı adapte olan ve her geçen gün ivme kazanan ülkeler olarak nitelendiriliyor.

Norveç, Danimarka, İsveç, Finlandiya, Güney Kore, Avustralya, Kanada, ABD ve Almanya’nın yer aldığı durağan ülkeler kategorisi, geçmiş yıllarda dijital dönüşüm alanında güçlü büyüme göstermiş ancak büyüme hızında yavaşlama gözlemlenmiş ülkeleri kapsıyor. Bu kategorideki ülkelerin dijitalleşmenin gerisinde kalmamaları için inovasyon yatırımlarına ara vermeden devam etmeleri gerektiği öneriliyor.

Dijitalleşme sürecinde öne çıkan ülkelerin ‘dijital elitler’ olarak nitelendirildiği ülkeler arasında yer alan BAE, Singapur ve Hong Kong’un küçük bir coğrafyaya sahip olmalarına rağmen uluslararası önemli ticaret merkezleri olarak konumlanmış olmaları sebebiyle dijitalleşmeye öncülük ettikleri vurgulanıyor. Bunun yanı sıra devlet politikalarındaki gelişmeler ve start-up sayılarının hızla artması, bu ülkelerin dijitalleşme süreçlerinin hızlanması için bir avantaj olarak gösteriliyor. Dolayısıyla girişimciliğin yaygınlaştığı bir ülkede dijital dönüşümün de bir o kadar yaygınlaşacağını söylemek yanlış olmaz.

Dijital dönüşümde geri kalmış olan Güney Afrika, Peru, Mısır, Yunanistan ve Pakistan gibi ülkelerin gerekli aksiyonları almamaları durumunda dijital dönüşüm rekabetinde oldukça alt seviyelerde kalacakları öngörülüyor. Raporda yer alan verilere göre; bu ülkelerin özellikle mobilde internet kullanımının yaygınlaştırılması yönünde bir strateji oluşturması gerekiyor.

Yayımlanan raporda aralarında Türkiye’nin de yer aldığı ‘kabuğunu kıranlar’ kategorisindeki ülkeler, dijital dönüşüm konusunda lider ülkelere göre geride kalsalar da hızla ilerleme kaydeden ülkelerdir. Bu nedenle yatırımcılar açısından bu ülkelerin oldukça stratejik bir konumda oldukları söylenebilir.

Türkiye Dünyadaki Dijital Dönüşümün Neresinde?

Norveç, Danimarka, İsveç, Finlandiya gibi İskandinav ülkelerinin yanı sıra İsviçre, Singapur, Güney Kore, İngiltere, Hong Kong ve Amerika’nın ilk 10 sırada yer aldığı Dijital Dönüşüm Endeksi’ne göre; Türkiye dijital dönüşümünü hedef odaklı şekilde belirli bir düzen içerisinde gerçekleştiriyor. Dolayısıyla yatırımcıların dikkatini çeken ülkeler arasında yer aldığımızı söyleyebiliriz.

Dijital Dönüşümün Bir Bileşeni Olarak: e-Dönüşüm

Dijital dönüşümün öne çıkan bileşenlerinden biri olan e-Dönüşüm; şirketlerin, devlet kurumlarının ve birçok yapılanmanın verimlilik, ekosistemi koruma ve tasarruf gibi kazanımlarla operasyonel iş süreçlerini elektronik ortama taşıması olarak tanımlanabilir.

Son yıllarda Türkiye’nin benimsediği bazı politikalar da elektronik dönüşümü destekler niteliktedir. e-Dönüşüm yolunda atılan en büyük adımlardan biri olarak e-Devlet uygulaması gösterilebilir. Bugün, birçok Türk vatandaşının önceleri temin etmek için fazlasıyla çaba sarf etmesi gereken birçok evrak ve gerçekleştirmek için çeşitli kurumlara müracaat etmesi gereken birçok işlem artık e-Devlet üzerinden çok kısa bir süre içerisinde kolayca tamamlanabiliyor. e-Devlet uygulamasının yanı sıra, e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-Defter uygulamalarında devletin özel sektör için belirlediği yükümlülüklerin de e-Dönüşüm süreçlerini hızlandırma ve yaygınlaştırma stratejilerini destekler nitelikte olduğu söylenebilir. Tüm bu uygulamalar düşünüldüğünde e-Dönüşüm’de ciddi ivme kazanan bir ülke olarak dünyaya örnek olmaya devam ediyoruz.

Her Şeyi Devletten Beklememek Gerek: Digital Planet’ten Türkiye’nin ve Dünya’nın e-Dönüşüm’üne Destek

e-Dönüşüm’ün Türkiye’de yaygınlaşmasının ardından, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) uygulamaları kapsamında e-Dönüşüm hizmetlerine geçiş yapmak isteyen firmalar seçtikleri bir özel entegratör ile ilerleyerek iç süreçlerini dönüştürebiliyor. 2000 yılından bu yana hizmet veren bir AR-GE şirketi olan Digital Planet, e-Dönüşüm uygulamalarında güçlü referanslarından edindiği nitelikli tecrübeleriyle birçok farklı sektörden firmaya özel entegratörlük desteği veriyor. e-Dönüşüm’ün bir parçası olmak isteyen ve bu adımı Digital Planet ile atan tüm firmalar, yeni teknoloji ve inovatif çözümlerin yanı sıra maliyet ve zaman tasarrufu elde etme gibi avantajlarla operasyonel süreçlerini kolayca elektronik ortama taşıyabiliyor.

Türkiye dışında da özellikle Avrupa’da e-Fatura alanında hizmet veren Digital Planet, 2018 Temmuz ayında European e-Invoicing Service Providers Association – EESPA (Avrupa e-Fatura Servis Sağlayıcıları Derneği) üyesi olarak Avrupa’da yaptığı çalışmalarını hızlandırdı. e-Fatura’nın zorunlu tutulacağı tüm Avrupa ülkelerine ulaşmayı hedefleyen Digital Planet, yakın zamanda e-Fatura’nın gündeme geldiği İtalya, Macaristan, Polonya, İspanya ve Portekiz başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde faaliyet gösteren firmalar ile irtibatını sürdürerek bu ülkelerdeki gelişmeleri yakından takip ediyor.

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.