Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Dünyadaki Değişime Ayak Uydurmanın Yolu Ctrl+N’den Geçiyor

Okuma Zamanı: 5 dk.

Dünyadaki Değişime Ayak Uydurmanın Yolu Ctrl+N’den Geçiyor

Bilgisayarda yeni sayfa açmaya yarayan bir kısa yol olan Ctrl+N’i bu kez, geleceğimiz adına yeni bir sayfa açma çabamızı etkili kılmak/anlatmak için kullanmanın doğru olduğunu düşündük. Çünkü dünya değişiyor, dijital bir dönüşüm geçiriyor. Ve hepimiz, değişimi reddedenin giderek tükendiği, yok olduğu bir geleceğe doğru ilerliyoruz. Ekonomi, bilim, sanat, ülkeler, her şey dijital dönüşümle yeniden kendini inşa ediyor. Böyle bir dünyada var olmanın yolu da yeni bir sayfa açmaktan geçiyor.

Dijital dönüşümün günümüz şartlarında güçlü bir ülke ekonomisinin varlığını sağlayan en önemli etkenlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Zira bireysel, toplumsal, kurumsal verimlilikte ülkeler için ciddi katkılar sağladığı gerçeğini de unutmamak gerekir. Türkiye’de başta devlet kurumları öncü olarak yer aldıkları dijital dönüşüm konusunda toplum için çok faydalı hizmetler sunuyorlar. Ayrıca devlet tarafından, firmaların muhasebe ve finans alanları için e-Dönüşüm ismi verilen uygulamalarla denetim sağlıyorlar. Özel sektörün de bu sürece dahil olmasıyla beraber Türkiye dijital dönüşümde Ctrl+N yapmış ve dünyada gelişen ve değişen trendlere ayak uydurarak rekabet edebilecek konuma gelmiş durumda. Hayatımız için, işimiz için bir kısa yol olan dijital dönüşüm hepimiz için yepyeni bir geleceğin anahtarı konumunda.

Firmalar İçin Dijital Dönüşüm

Dijital dönüşüm, bir firmanın aklınıza gelebilecek tüm alanlarını yeni baştan şekillendirebilecek bir süreç. Üstelik sadece belli sektörler için değil, bugün tekstilden taşımacılık sektörüne ve hatta sanat dahil çok sayıda sektör için açılım gösterebiliyor. Başta bir eğilim olarak ortaya çıkan dijital dönüşüm günümüz için modern iş stratejisinin merkez bileşenlerinden biri haline dönüşmüş durumda. Tüm firmalar için yer aldıkları sektörlerde rekabet gücünü koruyabilmenin tek yolu dijital dönüşümü başarılı bir şekilde uygulamaktan geçiyor.

Firmalar özelinde bakıldığında dijital dönüşümün başarılı olabilmesi için, şirket kültürüne ve işle alakalı operasyonel tüm süreçlere katılan teknolojilerin uyumlu ve kalıcı olması gerekiyor. Tabi tutarlı ve istikrarlı bir strateji belirlemek ve firmada bulunan her departmanı bu sürece dahil etmek yapılması gerekenlerden bir diğeri. Teknolojinin hızlı entegre edilebildiği ve teşvik kültürü yaygın, yeniliklere açık bir yönetim anlayışının olduğu firmaların uzun vadeli başarılara imza atacağı aşikâr bir durum.

Müşteri özelinde bakıldığında ise dijital dönüşümün sağlamış olduğu en önemli imkanlardan biri; müşterinizin, kendisine sunacağınız kullanıcı deneyimi ile markanızla ilgilenmesi, etkileşimde bulunması ve bu etkileşimin her an her yerde yönetilebilme imkânıdır. (CCM) Tüm bu etkileşimler için her şeyin ölçülebiliyor ve elde edilen verilerin efektif bir biçimde kullanılabilecek birer rapora dönüşmesi de yine firmalar için değeri paha biçilemez bir unsurdur.

Birey ve Toplum İçin Dijital Dönüşüm

Türkiye’de dijital dönüşüm için bir seferberlik durumu hâkim. Devletin temel politika olarak dijital dönüşümün toplumun her kesiminde hem yerleştirilmesi hem de geliştirilmesi için yoğun çaba harcadığını görüyoruz. Topluma çeşitli alanlarda sunulan hizmetlerin büyük bir kısmı artık dijital platformlar üzerinden faaliyet gösteriyor. Kamu hizmetleri dışında sosyal yaşam, gıda ve giyim kuşam gibi alışveriş mecraları da dahil olmak üzere pek çok alanda hizmet veya ürün satın alma işlemleri dijital platformlar üzerinde yapılıyor. Firmaların, bireylere ve topluma en hızlı en kolay ulaşabileceği mecranın dijital mecralar olduğunu keşfetmesinin, dönüşüm için düğmeye basmalarını sağlayan en önemli unsur olduğunu söylemek mümkün.

Bireylerin de dijital dönüşüme hızlı ayak uydurdukları bir gerçek. Bunun için gösterebileceğimiz çok sayıda örnek var. Akıllı telefonların hayatımıza girmesi dolayısıyla her an her yerde online olabilme imkânı, bu imkanlara zemin hazırlayan belediyelerin verimli şehirler inşa etme projeleri kapsamında; akıllı durak, büyük meydan ve toplu taşıma araçlarında çevrimiçi hizmetler sunması bunlardan sadece birkaçı. Firmalar için özellikle muhasebe ve finans alanlarında e-Dönüşüm hizmetleri başta olmak üzere devletin, özel sektörün, bireyler ve toplumun kısacası herkesin küçük ya da büyük bir katkısı var. Yeni bir sayfayı hep birlikte açacağız…

Finansal Süreçlerde Dijitalleşmenin Adı: e-Dönüşüm

Kâğıt üzerinde gerçekleşen tüm muhasebe ve finans işlemlerinin tamamının elektronik ortama aktarılması ve bu işlemlerin Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) aracılığıyla devlet tarafından denetlenmesi sürecinin; e-Fatura, e-Arşiv, e-İrsaliye ve e-Defter gibi uygulamalarla gerçekleşmesi e-Dönüşüm kapsamına girmektedir. Firmaların yalnızca bir bölümü olan muhasebe ve finans alanlarını kapsar. Dönem itibariyle Türkiye’de e-Dönüşüm belirli şartları yerine getirmiş olan firmalar için zorunludur.

Gelelim dijital dönüşümün faydalarına. Firmaların dijitalleşme süreçlerine başlama kararı almalarındaki en büyük etken şüphesiz ki dönüşümün sağlamış olduğu faydalar. En başta çevre dostu uygulamaları bünyesinde barındıran e- Dönüşüm, kâğıt israfını önleyerek çevre koruma süreçlerine katkı sağlar. Ürün olarak firmalara sunulan e-Fatura, e-Arşiv, e-İrsaliye ve e-Defter gibi uygulamalar iş süreçlerinde hem zaman hem de basım, kargolama, gönderim vb. mali konularda masrafları en aza indirerek tasarruf imkânı tanır.

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.