Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Doğru Bilinen Yanlışlar: “Geriye dönük olarak, istediğim herhangi bir tarihe e-Fatura veya e-Arşiv Fatura kesebilirim.”

Okuma Zamanı: 2 dk.

Doğru Bilinen Yanlışlar: “Geriye dönük olarak, istediğim herhangi bir tarihe e-Fatura veya e-Arşiv Fatura kesebilirim.”

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Ekim 2019 tarihinde yayımlanan tebliğ kapsamında; e-Fatura’ya gönüllü veya zorunlu olarak geçen tüm mükelleflerin e-Arşiv Fatura kullanmaları zorunlu hale getirilmiştir. Yayımlanan tebliğler ve e-Dönüşüm uygulamaların sağladığı birçok avantajlar doğrultusunda; bugün e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kullanan mükellef sayısı 300 bin seviyelerini aşmıştır.

e-Dönüşüm uygulamalarından en çok mükellef sayısına sahip olan uygulamalardan olan e-Fatura ve e-Arşiv Fatura ile ilgili yanlış bilgilerden biri de herhangi bir tarihe geriye dönük fatura kesme işlemidir.

Kâğıt faturalarda; fatura koçanında kesilmiş olan bir önceki fatura tarihinden sonra istenen herhangi bir tarihe fatura düzenlenebiliyordu. Fatura düzenleme tarihi herhangi bir yerde belirtilmediği için bunun tespiti de mümkün değildi. e-Dönüşüm uygulamaları ile bu usulsüzlüklerin tespiti kolaylaşmış ve bu tür uygunsuz düzenlemelerin önüne geçilmiştir. Dolayısıyla geriye dönük olarak herhangi bir tarihe e-Fatura veya e-Arşiv Fatura kesilemez. Geriye dönük olarak fatura düzenlemesi yapılabilmesi için belirli şartların yerine getirilmesi gerekir.

Geçmiş tarihli e-Fatura veya e-Arşiv Fatura nasıl ve zaman düzenlenebilir?

Hizmet teslimlerinde e-Fatura veya e-Arşiv Fatura’nızı, hizmetin verildiği anda düzenlemeniz gerekmektedir. Sevk irsaliyesi ile yapılan satışlarda ise; e-Fatura veya e-Arşiv Fatura’nızın malın teslim tarihinden itibaren 7 gün içerisinde düzenlemeniz ve onaylamanız gerekmektedir.

Burada merak edilen bir diğer soru ise; mal tesliminden sonra faturanın düzenleneceği 7 gün süresi bir sonraki aya geçerse ne yapmalıyım? Bu durumda e-Fatura veya e-Arşiv Fatura içerisinde bulunan ayda düzenlenmelidir, ilgili fatura bir sonraki aya düzenlenemez.

7 günlük süreyi aşıp e-Fatura veya e-Arşiv Fatura düzenlersem sonucu ne olur?

Vergi Usul Kanunu’na göre; 7 günlük süreden sonra düzenlenen e-Arşiv Fatura hiç düzenlenmemiş sayılır. 7 günlük süre aşılsa bile, sistem faturayı düzenlemenize izin verir ancak sistemin imkân vermesi bu işlemin Vergi Usul Kanunu’na göre yapılabilir olduğu anlamına gelmez. 7 günü aşkın şekilde geriye dönük fatura düzenlenmesi durumunda bu usulsüzlükten dolayı %10 oranında ‘’Özel Usulsüzlük Cezası’’ kesilir.

e-Fatura ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın!

e-Arşiv Fatura ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın!

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.