Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Doğru Bilinen Yanlışlar: “e-Fatura’da İade ve İptal Yapamam.”

Okuma Zamanı: 2 dk.

Doğru Bilinen Yanlışlar: “e-Fatura’da İade ve İptal Yapamam.”

Pandemi sürecinde birçok şirketin evden çalışma sistemine geçmesi ile dijital dönüşümün önemi bir kez daha anlaşıldı. Bu süreçte evden çalışma sistemine geçen şirketler, iş akışlarının dijital dönüşümün bir parçası olmayan tüm süreçlerinde ofisten uzakta olmanın getirdiği dezavantajlar ile karşı karşıya kaldı. Karşılaşılan bu sorunların arasında muhasebesel belge süreçlerinin yönetimi neredeyse ilk sıralarda yer aldı. Öyle ki; fatura gibi önemli belgeleri kâğıt olarak düzenleyenler, faturanın hazırlanmasından kargolanmasına kadar olan tüm süreçlerde çeşitli sorunlarla karşılaştı. Ancak, muhasebesel belge süreçlerini elektronik ortama taşıyan şirketler, ofisten uzakta olsalar dahi fatura düzenlemeye, alıcıya iletmeye veya iptal/iade gibi işlemler yapmaya devam edebildi. Bu durum, başta e-Fatura olmak üzere belge süreçlerini elektronik ortama taşımanın iş hayatına sağladığı avantajları kanıtlar nitelikte…

e-Fatura Kullanıyorsanız İptal veya İade Yapmak Mümkün!

e-Fatura kullanan herkes, fatura süreçlerini elektronik ortama taşımanın ne kadar avantajlı olduğunu bizzat deneyimleyebiliyor ancak, daha önce e-Fatura kullanmamış çoğu kişi, e-Fatura kullanmanın oldukça karmaşık veya zor olduğu gibi çeşitli yanılgılara düşebiliyor. Bu yanılgılardan bir tanesi de e-Fatura’da iptal ve iade yapılamayacağı yönünde… Şöyle ki; kâğıt faturada olduğu gibi elektronik fatura düzenledikten ve hatta alıcıya ilettikten sonra iptal veya iade yapabilirsiniz. Fakat Ticari e-Fatura, Temel e-Fatura ve e-Arşiv Fatura için ayrı ayrı dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Ticari e-Fatura’da; iptal işlemini faturayı gönderen taraf olarak siz gerçekleştiremezsiniz. Faturayı ilettiğiniz alıcının 7 gün içerisinde faturayı reddetmesi gerekir. Bu sayede yeni bir fatura oluşturmanıza gerek kalmadan reddedilen fatura üzerinden düzenleme yapabilirsiniz. Reddedilen fatura ise sisteminizde iptal edilmiş olarak görünür.

Temel e-Fatura’da; faturayı ilettiğiniz alıcının iade e-Fatura’sı oluşturarak size iletmesi gereklidir. Bu sayede her iki fatura birbirini mahsuplaştıracaktır.

e-Arşiv Fatura’da ise; 7 gün içerisinde faturayı kendiniz iptal ederek, yeni bir e-Arşiv Fatura oluşturabilirsiniz. Eğer 7 gün aşıldı ise fatura iptali yerine, Temel e-Fatura’da olduğu gibi alıcının iade faturası düzenlemesi gerekmektedir.

Digital Planet ile e-Fatura’nın Avantajlı Dünyasından Yararlanmak İçin Tıklayın, Sizi Arayalım!

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.