Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Dijital Düşünme Raporu Yayımlandı!

Okuma Zamanı: 3 dk.

Dijital Düşünme Raporu Yayımlandı!

TING İstanbul, pandemi etkilerini merkeze alarak hazırladığı Dijital Düşünme Araştırması ve Raporu yayımladı.

Daha önce 2020 yılı için de benzer rehberlikte bir rapor hazırlayan TING İstanbul, 2021 Dijital Düşünme Raporu ile dijitalleşmenin taşıdığı kritik değeri ve geçen yıla kıyasla yaşanan değişimi bir kez daha ortaya koyuyor. TING İstanbul, hazırladığı bu rapor ile dijital düşünmenin müşteri beklentilerini anlamaktan, çalışan memnuniyetine kadar neredeyse her alanda başarının anahtarı olduğunun altını çiziyor.

Sekiz farklı sektörden 146 üst ve orta düzey yöneticinin katılımıyla hazırlanan 2021 Dijital Düşünme Raporu; dijitalleşmenin kazandığı hıza, Türkiye’de dijital düşünme ve dijital dönüşümün gidişatına dair değerli veriler sunuyor. Dijitalleşmenin şirketler tarafından bir iş stratejisi haline getirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Ayrıca sektörlerin ve şirketlerin dijital olgunluk seviyelerini ölçümlüyor.

Hızlı karar alabilmek, zorunluluk haline geldi!

Rapora göre; dijital dönüşüm yolculuğunda olan şirketlerin %85’i pandemi ile yatırımlarını hızlandırdı ancak, bu süreçte hasar almadan ilerleyebilmenin yolu hızlı karar alma ve yönetim yaklaşımı benimsemekten geçiyor.

Yanı sıra, 2020 yılı raporuna göre; %62,5 ile ‘iletişime açık olma’ şirketlerde en geçerli kriter olarak yer alırken, bu yıl %62 ile ‘hiyerarşi yerine ortak karar almak ve sürekli iletişim halinde olma’ öne çıkıyor. Bu sırayı %58,7 ile ‘iletişime açık olma’ ve %53,3 ile ‘uzun dönemli planlar yapmak yerine deneyime dayalı çözümler üretmek’ takip ediyor.

Dijital dönüşümü ana strateji olarak benimseyen şirketlerin sayısı artıyor!

Araştırma verileri, geçen yıla göre dijital dönüşümü ana iş stratejisi olarak benimseyen şirketlerin %72’ye ulaştığını gösteriyor. Bu veriden hareketle, dijitalleşmeyi proje bazlı değil de ana iş stratejisi olarak benimseyen şirketlerin çoğaldığı anlaşılıyor.

Pandemi ile dijital dönüşüm hız kazandı!

Araştırma katılımcılarının geçen yılki oran ile %80’i dijital dönüşüm süreçlerini başlattığını belirtirken; bu yıl, bu oran %90’a gelmiş durumda. Buradaki artış dikkat çekiyor. Kalan %10’luk kesim ise planlamalara başladığını belirtiyor.

Araştırma katılımcılarının %95’i pandeminin dijital dönüşüm süreçlerini etkilemediğini hatta aksine, yatırımlarını hızlandırdığını belirtiyor. Pandemi sürecinde de dijital dönüşüm yatırımlarını devam ettiren ve hızlandıran şirketlerin sektör dağılımı ise teknoloji, medya, telekomünikasyon, sağlık ve ilaç olarak karşımıza çıkıyor.

Dijital dönüşümden ne bekleniyor?

Araştırmaya katılan yöneticilerin dijital dönüşümden beklentilerinde ilk 3 sırayı; %78,3 ile ‘iş süreçlerinin kısalması’, %76,1 ile ‘veri odaklı hale gelinmesi’, %73,9 ile ‘müşteri beklentilerinin daha iyi karşılanması’ yer alıyor. Bu sıralamada ‘büyümenin hızlanması’, ‘gelirlerin artırılması’ gibi kriterlerin, %50 seviyeleri ve altında kaldığı görülüyor. Dolayısıyla dijitalleşmenin pandemi sürecinde şirketler tarafından daha stratejik bir boyutta ele alındığı söylenebilir.

Dijital dönüşüm sürecine girmiş olan şirketlere beklentilerinin karşılanıp karşılanmadığı sorulduğunda ise kriterlerinde değişim olduğu anlaşılıyor. Geçen yıl %76,1 oranı ile ‘veri odaklı hale gelinmesi’ beklentisinin, bu yıl %44 gerçekleşme oranı ile geri planda kaldığı görülüyor.

TING İstanbul, neler öneriyor?

Rapor verilerinden yola çıkarak, şirketlerin dijitalleşme stratejilerine yönelik öneriler de hazırlayan TING İstanbul ekibi, “kültür, yetenekler, ilişkiler, düşünme şekli ve davranışlar“ olmak üzere önerilerini 5 başlık altında topluyor. Buna göre; dijitalleşmenin, kurum kültürü açısından dijital bir şekilde örgütlenme, faaliyet gösterme ve düşünme gibi alanlarda kolektif zeka gerektiren, zihinsel bir değişim olduğu vurgulanıyor. Önerilerin bir araya getirildiği başlıklar altında ise; iş stratejileri, çalışanlar, müşteriler, yeni öğrenme yöntemleri gibi konulara değiniliyor.

Dijitalleşmenin en önemli ayaklarından biri olan e-Dönüşüm ile belgelerinizi elektronik ortama taşımak ve dijital dünyaya hızlıca adım atmak için tıklayın, sizi arayalım!

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.