Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Dijital Dönüşümün İki Ayağı

Okuma Zamanı: 3 dk.

Dijital Dönüşümün İki Ayağı

Dijital dönüşüm yapılan işe göre birçok değişiklik arz eden oldukça kapsamlı bir kavram. Konuyu ticari faaliyetlerin yürütülmesi hususunda değerlendirecek olursak; Türkiye’de şirketlerin dijital dönüşüme yaklaşımı olumlu olsa da nereden ve nasıl başlayacakları konusunda kafa karışıklığı var. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile yeni ekonomik düzen ve rekabet koşullarında beklemek şirketlerin yararına bir durum değil. Şu anki konjonktürel gelişmeler dijitalleşme süreçlerinin gönüllülükten ziyade bir gereklilik halini almış olduğunu gösteriyor.

Dijitalleşmeye Bir Yerden Başlanmalı

Yaşanan kafa karışıklığının giderilmesi hususunda başta konuyla ilgili devlet kurumları, bilişim sektörünün öncü şirketleri ve basın yayın organlarının; ortaklaşa bir şekilde, dijital dönüşüm ile ilgili olarak, yönlendirici ve destekleyici çalışmalar yürütmeleri gerekiyor. Dijital dönüşümü şirketler özelinde incelediğimizde; karşımıza şirketlerin ana üretim birimleri ile üretim destekleyici birimlerinin dijitalleşme süreçleri çıkıyor. Burada yürütülecek olan çalışmaları Türkiye’nin dijitalleşmedeki seviyesine bakarak ikiye ayırmak gerekir.

Üretimin Dijitalleşmesi (Endüstri 4.0 – IOT)

Üretimin dijitalleşmesi ‘’şirketlerin ana üretim birimlerinde gerçekleşen dijitalleşmeyi kapsayan tüm süreçler’’ olarak tanımlanabilir. Yani üretim süreçlerinde dijital teknolojilerden yararlanılması durumu söz konusu. Detaylandırdığımızda ise; sanayi üretiminde halihazırda insan yönetiminde çalışan makinelerin insan bağımsız otonom olarak çalışması, karanlık fabrikalar gibi örnekler söyleyebiliriz. Bu yöntemde makinelerin kendi aralarında iletişim kurması ile insan eli değmeden üretimin tüm aşamaları gerçekleştirebilmekte. Türkiye henüz bu aşamada olmasa da dijitalleşme yolunda birçok ülkeden iyi bir konumda ve dijitalleşmenin öneminin farkında. Dolayısıyla bu alandaki çalışmalarını her geçen gün artırarak sürdürüyor.

Üretim Destekleyici Birimlerin Dijitalleşmesi

Dijital dönüşümün ilk aşaması olan bu konuyu özellikle en sona bıraktık. Sebebi ise; Türkiye’deki hem özel kurumlar hem de devlet kurumlarının bulunduğu konumun “Üretim Destekleyici Birimlerin Dijitalleşmesi” seviyesinde olması. Elbette bu bizim çok geriden geldiğimizin göstergesi değil ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi kat edilecek çok yolumuz olduğunun en net kanıtı. Dijitalleşmenin tam olarak gerçekleşebilmesi için üretimin dijitalleşmesi aşamasında da başarılı olmamız gerekiyor.

Neden mi?

Dijitalleşmenin ikinci aşaması olan üretim destekleyici birimlerin (muhasebe, finans, stok yönetimi, İK süreçleri vb.) dijitalleşmesi sürecinde; Digital Planet verileri üzerinden yola çıktığımızda biz, firmalara; değerli finansal belgelerinin (e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye ve e-Defter vb.) elektronik ortamda üretilmesi, dağıtılması ve saklanması konusunda destek veriyoruz. Buradan hareketle Türkiye’de toplamda 3 milyon civarı şirket olmasına rağmen e-Fatura’ya geçen şirket sayısının henüz 90 bin civarında olduğunu görüyoruz. Bu durumda dijital dönüşüm yaşaması gereken %95’lik bir kesim olduğunu söylemek mümkün. Bu şirketlerin tamamına yakını dijital dönüşüm yaşamadıkça “Türkiye’de dijital dönüşüm sağlandı” demek mümkün değil.

Digital Planet’ten Dijital Dönüşüme Büyük Katkı: KOSGEB İş Birliği

Yukarıda devlet kurumları, bilişim sektörünün öncü şirketleri ve basın yayın organlarının atmaları gereken adımlardan bahsetmiştik. Digital Planet benimsemiş olduğu Türkiye’nin e-Dönüşüm’ü prensibinden hareketle hem kendi iletişim faaliyetlerinde hem de bu süreçlere destek veren kurumlar ile olan çalışmalarını sürdürüyor. KOSGEB ile KOBİ’lerin e-Dönüşüm’e geçişinin desteklenmesi yönündeki görüşmeleri neticesinde çok yakın zamanda KOSGEB’in KOBİ’ler için hazırladığı e-Dönüşüm’e özel destek paketinin tamamlanarak sunması bekleniyor.

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.