Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Dijital Dönüşümü Desteklemek İçin Neler Yapılmalı?

Okuma Zamanı: 4 dk.

Dijital Dönüşümü Desteklemek İçin Neler Yapılmalı?

Günümüzde küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler için dijital dönüşüm önemli bir kavram. Artık hangi sektörde olursa olsun firmaların verimlilik ve sürdürülebilir kârlılık odaklı daha esnek bir yapıya kavuşma eğilimi içinde olan politikaları benimsediklerini görüyoruz. Elbette bu destekleyici hareketler çok değerli. Fakat bu kadar hızlı değişen ve dönüşen bir dünya için yeterli değil. Dijitalleşme ve e-Dönüşüm gibi kavramları özellikle yakın geçmişte kurulan/kurulacak firmaların ticari hayatlarının belirli bir döneminde kabul ettikleri ve süreçlerine entegre ettikleri bir durum olmaktan çıkarmaları gerekiyor. Onlar için hem bu tür kavramları henüz fikir aşamasındayken dahi benimsemeleri hem de ticari hayatlarına başlamadan nasıl geliştirebilecekleri konusunda çalışmalar yapmaları çok daha efektif olacak ve uzun vadeli rekabet avantajı kazandıracak.

Gönüllü Geçişe Devlet Desteği Şart!

Dijital dönüşümün özellikle Türkiye özelinde benimsenmesi hususunda; kamu ya da özel sektör fark etmeksizin herkesin üzerine düşen çok sayıda görev var. Öncelikle bakış açılarının yeniden şekillenmesine ihtiyacımız var. Değişime inanmak ve bu konuda atılması gereken adımları toplumun tüm kurumları ile atmak temel hedefimiz olmalı. Türkiye’de birçok kamu kurum ve kuruluşu dijitalleşme sürecine girdi ve topluma sunduğu çok sayıda hizmeti artık online mecralar üzerinden veriyor. Bu çerçevede çok sayıda iş sürecinde değişiklikler yaşandı. e-Devlet platformu ile geçmişte uzun uğraşlar sonucu elde edilen belge ve uzun süre gerektiren iş süreçleri artık elimizdeki cep telefonlarına indirilen bir uygulama ile saniyeler içinde gerçekleştirilebiliyor. İşlemler online olarak her an her yerden yapılabilirken, e- Devlet platformunda verilen hizmetlere her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Bu çerçevede baktığımızda kamu tarafında iyi diyebileceğimiz seviyede ilerleyen dijitalleşme hareketlerinin Türkiye’de özel sektör için de desteklenmesi gerekiyor. Devlet sağlayacağı çeşitli teşvik çalışmaları ile özel sektöre bu anlamda yönlendirici bir tavır sergilemeli. Firmalara gerekli danışmanlık ve ihtiyaç duyduğu/duyabileceği tedarik desteği konusunda yardımcı olmalı.

Ayrıca Digital Planet, KOSGEB ile KOBİ’lerin e-Dönüşüm’e geçişinin desteklenmesi yönünde görüşmelerine devam ediyor. Çok yakın zamanda KOSGEB, KOBİ’ler için hazırladığı e-Dönüşüm’e özel destek paketini tamamlayarak firmalara e-Dönüşüm’e geçiş adımında da destek olmaya başlayacak.

Özel Sektör e-Dönüşüm Konusunda Bilinçlendirilmeli

Her şeyi devletten beklememek gerekir elbette. Dijitalleşme hepimizin hayatını değiştiren bir olgu. Özel kurum ve kuruluşların da hem bulundukları sektörde hem de Türkiye’de dijitalleşme hareketleri çerçevesinde yapılan tüm çalışmaları desteklemeleri ve kendilerinin de bu tür çalışmaların içinde doğrudan yer almaları gerekiyor. Dijitalleşmeyi benimseyerek önce kendi kurumlarının değişiminde ve dönüşümünde öncü olan firmaların bu zinciri genişletmek adına başka kurumların bilinçlenebilmesi ve bu süreçlerden haber olabilmesi için başlatılan oluşumları desteklemesi de çok önemli. Aksi halde dijitalleşmenin bir tabana yayılması mümkün değil.

Digital Planet’ten Türkiye’nin e-Dönüşüm’üne Büyük Katkı

Dijitalleşmenin en önemli halkalarından bir tanesi olan e-Dönüşüm (e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliye)’ün Türkiye’deki hareketinin öncüsü konumunda olan Digital Planet bu alandaki çalışmalarını geliştirme ve yenilerini ekleme konusundaki süreçlerine devam ediyor. e-Dönüşüm ve dijitalleşmenin Türkiye’de bilinirliğinin artması, yerleşmesi ve gelişme kaydedebilmesi için birçok şehirde e-Dönüşüm Seminerleri düzenliyor. Bu sayede hem toplumun hem de ticari kurum ve kuruluşların dijitalleşme sürecinde ihtiyaç duyabilecekleri birçok konuda destek sağlayarak Türkiye’nin dijitalleşme ve e-Dönüşüm süreçlerine katkı sağlıyor.

Bunun dışında 2019 Ocak ayına kadar devam eden e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-Defter ve e-İrsaliye ürünlerinin ilk 3 ay ücretsiz kullanım kampanyası ile firmaları e-Dönüşüm’e geçiş sürecinde destekliyor.

 

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.