Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Dijital Dönüşüm Üzerine

Okuma Zamanı: 5 dk.

Dijital Dönüşüm Üzerine

Günümüzde iletişim ve bilişim teknolojilerinin inanılmaz hızla gelişmesi, “dijitalleşme” dediğimiz iktisadi ve sosyal hayatımızın her katmanına, her noktasına sirayet etmiş, dün hayal bile edemediğimiz oluşumlar bugün yadırganır hale gelmiş, eksikliğinde insanları meteor çarpmışa döndüren bir görünmez gücü ortaya çıkarmıştır. Bu büyük gücü doğru şekilde kullanan dünya toplumları birbirlerine daha fazla yaklaşmış, dijitalleşme ile ekonomik verimliliklerini her alanda artırmışlar, dijitalleşmeye yeteri kadar ayak uyduramayanlar veya hiç anlayamayanlar ise ne yazık ki dijital ayrışma olgusunu yaşayacaklardır. Dijitalleşme ile uzaklar yakın olmaktadır, zaman mefhumu kalmamakta, verimliliği arttıracak her türlü etken rahatlıkla değerlendirilmektedir. Bu durum yetişmiş insan kaynağını da mekandan bağımsız hale getirmektedir. Dijitalleşen yeni dünyanın mümkün kıldığı yeni çalışma düzeni, günümüz genç kuşağının tam esnek ve bağımsız çalışabilme tercihlerine çok uyumlu olduğu görülmektedir. Mobil internet bant genişliğinin pratik olarak ihtiyacın çok üstünde olduğu yerlerdeki genç yetenekler belli bir organizasyon dahilinde rahatlıkla değerlendirilebilir. Birçok şirket de insan kaynağı ihtiyaçlarını bu şekilde karşılamayı tercih edebilir ve bir yerde “Sınır ve zaman tanımayan bilişimciler” tüm dünyaya bilgi ve becerilerini rahatlıkla sunabilirler.

Dijital dönüşümün temelinde iletişim ve bilişim teknolojileri var. İletişim ve finansal sektörler bu teknolojileri en fazla ve yoğun kullanan sektörlerdir. Üretim yapan birçok fabrikada da üretim süreçlerinin büyük kısmı tam otomatik makinalar tarafından insan eli değmeden gerçekleştirilmektedir. Endüstri 4.0 kavramının ortaya çıkmasından önce de bu süreç başlamıştı. Yalnız unutulmamalı ki bu teknolojileri geliştiren de insandır. Bilgili, becerili insanlara olan ihtiyacı hiçbir teknoloji ortadan kaldıramaz. Ama daha sıradan ve kalifiye olmayan insanların yerlerinin bir kısmı makineler tarafından doldurulacağı da ortadadır. Bu gelişimin önünde durulamaz. En basitinden şirketlerin muhasebe bölümlerine bakmak bu durumu anlamak için yeterlidir. Bilançoyu tutturmak için saatlerce uğraşan muhasebeciler şimdi sadece birkaç tuşa basıyorlar, muhasebeci sayısı azaldı mı, hayır ama çok daha kalifiye oldular, bir kısmı da iyice gelişip finans sektörünün başka alanlarına girdiler. Yani kısaca, insanların bilgi ve becerileri değişecek ve şu anda bile bilemediğimiz yeni yeni alanlarda çalışabilecekler. Yalnız bu gelişim ivmesini iyi takip etmek, kaçırmamak gerekir.

Dijital dönüşüm şirketlere yeni yeni birçok fırsat sağlamakta. Bu fırsatları kaçırmamak için ise bir önceki soruda da değindiğimiz gibi dijital gözlere ve bilince sahip olmak gerekir. Özellikle üretim yapan şirketler için dijitalleşmenin anlamı verimlilik ve karlılık olmakta, tabii ki dijitalleşmeyenleri ise oyun dışında kalma gibi bir tehlike beklemekte. Öncelikle şirketler tüm süreçlerinin dijital endekslerini çıkarmalı, hangi seviyede olduklarını belirlemeli ve hangi seviyede dijitalleşeceklerini entegre bir şekilde belirlemeliler, yani bir departman tam dijital ve otomatik ama diğer bir departman manuel çalışıyor olamaz. Zincir en zayıf halkası kadar sağlamdır. Tüm departmanların üretim, hız, kapasite ve kaliteleri birbirleri ile uyumlu olmalıdır. Stratejik hedefler belirlendikten sonra gerekli kendi kendine öğrenebilen otomasyon sistemleri ve sektörel endüstriyel yazılımların uygulanması safhasına geçilebilir. Dijital dönüşümün en önemli parçası da kalite kontrolüdür, bu işlem de çeşitli akıllı sensörler ve big data teknolojileri kullanılarak tam otomatik bir şekilde yapılmalı ve sonuçlar da otomasyon sistemine geri dönüşüm bilgisi olarak verilerek tam optimizasyon sağlanmalıdır. Bu şekilde çok yüksek seviyede verimlilik oranları elde edilebilir.

Dijital dönüşümün önemli bir parçası da Endüstri 4.0. Bu kavram Almanya’da 2009 yıllarında doğdu. Bilindiği gibi 1. Sanayi devrimi İngiltere’de su ve buhar gücünün üretimde kullanılması ile başladı. 2. Sanayi devrimi elektrik enerjisinin yaygın olarak fabrikalarda kullanılması ve fabrikalarda seri üretime geçilmesi ile yaşandı. 3. Sanayi devrimi bilgi ve iletişim teknolojilerindeki akıl almaz gelişmeler ve internetin yaygınlaşması ile yaşandı. Şimdi de 4. sanayi devriminin gerçekleşmekte olduğu söyleniyor. Endüstri 4.0 gelişmelerinin tek başına bir devrim değil ama çok ciddi bir endüstriyel ilerleme olarak değerlendirilebilir. Endüstri 4.0; bilişim, iletişim, elektronik ve mekatronik alanlarında yapılan birçok yeni gelişmelerin yani genel kullanım adı ile siber fiziksel sistemlerin bir araya getirilip üretim teknolojilerine ve süreçlerine uygulanması ile ortaya çıkıyor. 2011 yılında ete kemiğe bürünüyor ve 2012 yılında da ilk sonuçları alınıyor. Geçen sene daha önce de belirttiğimiz gibi Davos’ta Dünya Ekonomik Forumunda da Almanya başbakanı Angela Merkel’in tüm dünyaya tanıtması ile iyice popülerleşti.

Endüstri 4.0 yaklaşımının 2 ana hedefi var: Birincisi; akıllı fabrikalar yaratarak üretimde insan faktörünü minimize etmek, ürün ve üretim elemanları etkileşimini ve iletişimini sağlayarak tam otomasyona geçebilmek. İkincisi ise; akıllı fabrikalarda yapılan üretimde hata faktörünü minimum düzeye getirmek, hatasız ürün üretmek. Bu akıllı fabrikalarda otomasyon oranı ne kadar yüksek olursa olsun insan faktörü hiçbir zaman yok olmayacak, özellikle yeni ürün tasarım ve geliştirme fazlarında insanların katma değerleri her zaman korunacak. İnsanların bilgi ve deneyim alanları değişecek veya derinleşecek fakat insana olan gereksinim her zaman var olacak.

Şerif A. BEYKOZ

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.