Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Dijital Dönüşüm Çağında Bulut Bilişim Sistemi

Okuma Zamanı: 3 dk.

Dijital Dönüşüm Çağında Bulut Bilişim Sistemi

Hayal edilenden çok daha öteye gidilen, dijital dönüşümün her sektöre ve her alana yayıldığı bir dünyada, dijitalleşmemek bir seçenek olmadığı gibi, dijitalleşmeyi tercih etmeyen hatta direnen tüketici ve şirketleri de oyunun dışında bırakıyor. Elekronik postaların hayatımıza girmesiyle farkında olmadan kullanmaya başladığımız, sosyal medya kanalları ve online veri aktarım altyapıları ile günlük hayatımızın bir parçası haline gelen bulut bilişim sistemi büyük teknoloji şirketleri tarafından ciddi yatırımlar alıyor.

Dijitalleşme ile sağlıktan eğitime, perakendeden hizmete uzanan çok sayıda sektörde veri depolama talebi de artış gösterdi. Kullanılan cihazlar ve harici depolama alanları bir noktada yetersiz kalmaya başladı. Harici veri depolama alanları fiziksel erişim gerektirdiği için ihtiyaçlara her zaman karşılık veremiyordu. Teknoloji şirketleri de veri saklama ihtiyacını önemli bir hizmete dönüştürerek bulut saklama alanları oluşturdu ve tüketicileri kolayca erişebilecekleri, cihazlarının saklama alanını sorun etmeden kullanabilecekleri bir dünya ile tanıştırdı.

Bulut teknolojiler sunduğu pek çok yenilikçi çözüm ve farklı kullanım alanlarıyla bireysel kullanıcıların yanı sıra kurumsal alanda da ihtiyaçlara karşılık veriyor. Hem günümüzün hem de geleceğin değerli bir teknolojisi olarak görülen bulut bilişim, internet tabanlı oluşu sayesinde zamandan ve mekandan bağımsız erişilebilir bir altyapı sunuyor. Hastaneler laboratuvar ve radyoloji sonuçları, çağrı merkezleri müşteri kayıtları, perakende sektörü müşteri ve satış kayıtları için tercih ediyor. Bu veriler çok yüksek boyutlara sahip olduğu için arşivleme konusunda en faydalı çözümü bulut bilişim sistemi sunuyor. Sadece arşivleme için kullanılan bir teknoloji olduğunu söylemek sisteme haksızlık olur. Uzaktan çalışma şartlarını da kolaylaştıran bu altyapılar ile ofiste ya da herhangi bir alanda olma zorunluluğu, dosya aktarım zorlukları ortadan kalkmış oldu. Son 1 buçuk yıldır etkisi altında yaşadığımız pandemi, kurumları istese de istemese de bir şekilde uzaktan çalışma sistemini benimsemek mecburiyetinde bıraktı. Bu küresel kriz en çok teknoloji şirketlerine yaradı. Son yılların en çok yatırım alan sistemi olan bulut teknoloji şirketleri ve yatırımcıları, arz-talep dengesini sağlayarak krizi fırsata çevirdi. Bulut bilişim sistemlerini tercih eden kurum ve kişiler de daha az masrafla daha çok veriyi depolama ve paylaşma imkanına kavuştu.

2021 yılında da bulut sistemlerin gelişimi ve sunacağı yeni imkanlar paralelinde yatırımlar alarak büyümeyi sürdüreceği ön görülüyor. Bazı teknolojik yenilikleri çağın gereklilikleri nedeniyle plansızca hem günlük hayatımıza hem de iş hayatımıza dahil ediyoruz. Gelecek yıllarda da ihtiyaçlarımız doğrultusunda yenilenerek karşımıza farklı hizmetlerle çıkacak alt yapılar ile dijital dönüşüm her geçen gün büyümeye devam edecek.

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.