Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Digital Planet, 2019’da Neler Yaptı?

Okuma Zamanı: 4 dk.

Digital Planet, 2019’da Neler Yaptı?

2019 yılı bizim için yoğun olduğu kadar başarılı geçen bir yıl oldu. Büyük gayretler göstererek geride bıraktığımız bu yıla baktığımızda emeklerimizin karşılığını aldığımızı görmek 2020 yılına büyük bir heyecan ve motivasyon ile girmemizi sağladı. “Digital Planet, 2019’da neler yaptı?” sorusunun yanıtını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

İlk olarak, 2019’un Ocak ayında yeni yıla güçlü bir motivasyonla başlamamızı sağlayan bir gelişme yaşadık; e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-Defter, e-İrsaliye ile Doküman Arşivleme ve Sıkıştırma ürünümüz olan NetVault ile yerli malı belgesi aldık. Bu yönde yürüttüğümüz Ar-Ge faaliyetlerimiz ve milli yatırımlarımız ile Türkiye’deki yerli ve milli hareketine katkıda bulunmaya devam ediyoruz.

2019 yılının bizim için en güzel gelişmelerinden bir diğeri de yeni alt yapı geliştirme projemiz olan Tetra’nın Ar-Ge çalışmalarına başlamamız oldu. Bu kapsamda, en yeni teknoloji ve yazılımları kullanarak, bir ülkenin tüm e-Dönüşüm’ünü tek başına çalıştırabilecek, bünyemizde yer alan ekiplerin dışında 12 kişilik yeni bir mühendis ekibiyle beraber geliştirdiğimiz projemizin pilot geçişlerine 2020 yılının ilk yarısında başlamış olmayı hedefliyoruz.

2019 yılının Nisan ayında Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yayımlanan taslak tebliğ, e-Dönüşüm ürünlerine geçişte büyük bir hareketlilik olacağına dair sinyaller veriyordu. Taslak tebliğin yayımlanmasının ardından, tebliğin resmi duyuru ile kesinleşmesini beklemeden, yılsonu öncesinde yaşanacak yoğun geçiş dönemini öngörerek hazırlıklarımızı başlattık. Nisan ayında yayımlanan taslak tebliğ beklediğimiz gibi Ekim ayında resmileştirildi ve e-Dönüşüm ürünlerine getirilen bu yeni düzenlemeler nedeniyle 2019 yılının son çeyreğinde çok yoğun bir “e-Dönüşüm’e geçiş süreci” yaşandı.

Bu süreçte e-Fatura’ya ve e-Arşiv Fatura’ya geçişlerdeki taleplerin yoğunluğu müşteri sayımızın artmasına doğrudan etki etti. Bu yoğun geçiş döneminde; 2019 yılının başlarında 9.500’ün üzerinde olan müşteri sayımızı, %40 artış elde ederek yılsonunda 17.000’in üzerine çıkardık. Bu artış ile perakende, gıda (meyve-sebze komisyonculuğu), e-Ticaret, lojistik, enerji, sağlık, turizm, eğitim ve bilişim başta olmak üzere birçok farklı sektörden kullanıcıyı portföyümüze kattık.

Neredeyse yarı yarıya bir oranla artan müşteri sayımızın yanı sıra; iş ortaklığı ağımızda da kayda değer bir büyüme elde ettik. 2019 yılının başlarında ERP ve genel muhasebe yazılımları ile 200’ün üzerinde olan iş ortaklığı ağımızı, 2019 yılı sonunda 300’ün üzerine çıkardık.

Bu 3 aylık dönemde müşteri sayımızda ve iş ortaklığı ağımızda olduğu gibi sistemlerimizden geçen e-Fatura adedinde de %30’luk bir artış gerçekleşti. 2018 yılında sistemlerimizden geçen fatura sayısı 1 milyar iken, 2019 yılında bu sayı 1.3 milyara ulaştı. Böylece bugüne kadar toplamda sistemlerimizden geçen e-Fatura adedi 7.3 milyara yükseldi. Bu rakamla Türkiye’nin en büyüğü ve Avrupa’nın ilk 3 e-Dönüşüm firması içinde olma unvanımızı korumaya devam ediyoruz.

Bu süreçte %99 oranında sağladığımız müşteri memnuniyetimizi koruyarak, hem mevcut müşterilerimize hem de e-Dönüşüm’e yeni geçiş yapan müşterilerimize kesintisiz hizmet verebilmek için çağrı merkezimizdeki müşteri temsilcilerimizin sayısını artırdık.

1 Temmuz 2020, e-Fatura ve e-Defter uygulamalarına geçişte son tarih olduğu için 2020 yılının Mayıs ve Haziran aylarının da 2019 Kasım-Aralık ayları kadar yoğun geçeceğini öngörüyoruz. Hem müşteri sayımızda hem de sistemlerimizden geçecek e-Fatura adedinde ciddi yükselmeler beklediğimiz bu dönem için hazırlıklarımızı son hızla sürdürüyoruz.

Bugün, kullanıcı sayısı olarak baktığımızda ülkemizdeki e-Fatura kullanıcılarının %10’u bizi tercih ediyor ve yine Türkiye’de gerçekleşen aylık e-Fatura hacminin yaklaşık %30’unu, e-Arşiv Fatura hacminin ise %70’ini biz yönetiyoruz. Mayıs ve Haziran aylarında yaşanacak yoğun geçişlerin ardından, 2020 yılını ortalama %45-50’nin üzerinde bir büyüme ile tamamlamayı hedefliyoruz.

20. yılımızı kutladığımız 2020 yılında değerli müşterilerimiz, iş ortaklarımız ve çalışma arkadaşlarımızla beraber büyümeye ve güçlenmeye devam ediyoruz.

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.