Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Coding Bootcamps

Okuma Zamanı: 4 dk.

Coding Bootcamps

“Bootcamp” daha çok askeri eğitim kampları anlamında kullanılan bir kavram. Ama 2011 yılında Code Academy adlı yeni bir yazılım eğitimi girişimi tarafından yoğun programlama eğitimi anlamında kullanıldı ve o tarihten beri tüm dünyada yeni bir programlama eğitimi eğilimi başlamış oldu. Üniversitelerde 4 senelik yazılım mühendisliği eğitimini çok uzun bulan, sabırsız ve bir an önce bir start-up şirket kurup yeni fikirleri ile değer yaratmak isteyen günümüz gençliğinin rağbet ettiği bu eğilim sonucu sadece Amerika’da 100′ e yakın bu tür alternatif eğitim kurumu ortaya çıkmış durumda. Eğitimler 10 – 14 haftalık kısa dönemli, fakat çok yoğun bir şekilde tamamen sadece bir konuya odaklı ve şirketlerin ihtiyaç duyduğu bilgi ve tecrübelerden yararlanılarak hazırlanan projelere dayalı olarak gerçekleştiriliyor. Bu tür programlama eğitimleri genç nüfus arasında o kadar yaygınlaştı ki; bir çok üniversite kendi yazılım kamplarını kurarak katılımcılara yoğun bir şekilde programlama eğitimi vermeye başladılar. Bu eğitimler için herhangi bir ön eğitime gerek bulunmuyor. Eğitim sonunda ise katılımcılar en azından fikirlerini gösterebilecekleri bir prototip yapabilecek düzeyde programlama bilgisine sahip oluyorlar.

Bu yoğun programlama programlarına katılım için herhangi bir ön şart veya belli bir teknik bilgi seviyesi aranmıyor. Daha önce programlama dışında başka işler yapmış insanlar da programlara kabul ediliyor. Programlarda temel yazılım bilgileri, günümüzde şirketlerin aradıkları en geçerli programlama dilleri, veri tabanı mimarileri ki bazı programlarda büyük data yapıları hakkında da dersler var. Web tabanlı programlama, web tasarım, kullanıcı arayüzleri, API dediğimiz uygulama arayüzleri kullanımı, kodların sürekliliği ve bütünlüğünün sağlanması için mekanizmalar hakkında bilgi ve ürün yöneticiliği gibi bir projenin A’dan Z’ye gereksinim duyulan bütün konular derslerin kapsama alanlarına giriyor. Daha teknik ve spesifik anlamda bahsedersek; verilen dersler arasında Python, Ruby, Ruby on Rails, C#, Java, HTML/CSS, Java Script, JQuery, ReactJS, AngularJS, ExpressJS, NodeJS, Ajax, UI/UX design, MEAN Stack, MongoDB, SQL, PostgreSQL, GİT, Heroku, Swift, Artificial Intelligence (yapay zeka), Machine Learning, Blockchain, Digital Marketing, Analytics gibi bilişim sektörünün şu anda kullandığı, ilgilendiği tüm konular var. Ayrıca gün içi eğitim sürelerinin belli bir süresi yok, kurum 24 saat açık. Dersler bilinen klasik anlatım ödev sınav üçlemesinin çok dışında veriliyor, genellikle makine başında seçilen projelerin hazırlanması ve eğitim sonunda tamamen çalışır bir prototipin sunulması şeklinde gerçekleşiyor. Ders aralarda yoga veya diğer meditasyon seansları gibi bilişim dışı aktiviteler ile zihinler toparlanıyor. Gün sonunda da sektörden tanınmış isimler öğrencilerle bir araya gelip deneyimlerini paylaşıyorlar.

Dünyanın en iyi yoğun programlama kampları arasında; Le Wagon, Orange County Code School, Code Platoon, Sabio, Full Stack Academy, Coding Temple, Grace Hopper Program, Tech Elevator, Zip Code Wilmington, Ironhack, Horizons, Redwood Code Academy, Skylab Coders, Learning Fuze, HackerYou, Flatiron School, The Tech Academy gibi kurumlar yer alıyorlar. Türkiye’de ise bazı özel dershanelerde bahsedilen derslerin bazıları veriliyor ama “Coding Bootcamp” anlamında bir kurum bulunmuyor.

Bu tür alternatif eğitim kurumlarında verilen eğitimlerin kalitesi tartışılıyor. Sadece belli bir konuya odaklanıldığı ve programlamanın semantik kısmının çözümlendiği ancak yazılımın teorik ve mimari yapısı ile ilgili temel bilgilere sahip olmadan üretilen kodların belli bir standardın üstüne çıkamayacağı iddia ediliyor. Bu kurumlardan mezun olanların belli bir disiplinde kodlama yapabilen programcılar olacağı ama her zaman büyük yazılım projelerinde yazılım mimarlarının yerine geçemeyecekleri görüşü de geçerli. Ama sektörde sadece programlama yapabilecek elemanlara da çok ciddi gereksinim var, şu anda bir çok şirkette 4 senelik yazılım mühendisliği okumuş insanların sadece kodlama yapmak için çalıştırıldıkları da sektörün bir gerçeği. Bilindiği gibi Hindistan bilişim ve iletişim sektörlerine çok sayıda ara elemanı yetiştirebilen sistemi sayesinde bu sektörlerde dünya çapında fark yaratmıştı. Yüksek iş gücü hacmi böyle katma değeri nispeten sınırlı bir modelin başarılı olmasını sağladı. Bu modeli benimseyen başka ülkeler de oldu. Bu “bootcamp” tarzı eğitim kurumları yazılım dünyasına ilgi duyan gençliğin hızlı bir şekilde sektöre çekilmesi, üretime katılması ve değer yaratır hale getirilmesi için oldukça etkili bir yöntem. Ayrıca bu programlardan eğitim alan kişiler bilişim teknolojilerinde en son gelişmeleri en kısa ve hızlı bir şekilde öğrenme şansına sahip oluyorlar. Genellikle küçük şirketler bu tür programcılara büyük ve daha kurumsal şirketlerden daha fazla ilgi gösteriyorlar.

Şerif A. BEYKOZ

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.