Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Avrupa Birliği’nde e-Fatura Çalışmaları

Okuma Zamanı: 3 dk.

Avrupa Birliği’nde e-Fatura Çalışmaları

e-Fatura kavramı Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da çok çeşitli motivasyonlar sayesinde hızlı bir şekilde gelişen uygulama haline geliyor. Bu  uygulamayı sunan şirketler de sadece e-Fatura değil muhasebede değerli evrak addedilen tüm dokümanların elektronik hallerini şirketlerin kullandıkları iş sistemlerine entegre ederek verimliliğin artmasına ciddi katkı sağlıyorlar. Avrupa Birliği de bu konuda çalışan kurum ve şirketleri tek bir yapı altında toplayarak birlik içinde e-Fatura ve diğer dokümanların standartlarını belirlemek ve uygulamak konusunda çalışma yapmakta ve bu girişim de daha önceden başlatılmış olan Avrupa için Dijital Gündem isimli bir şemsiye projenin altında önemli bir verim arttırıcı faktör olarak yer almakta. Avrupa Birliği nezdinde yer alan bu kuruluşun tam adı “European e-Invoicing Service Providers Association”, Avrupa e-Fatura servis sağlayıcıları birliği (EESPA) olarak geçiyor. 2011 yılında Brüksel’de kurulmuş, tabii olarak da Belçika kanunları altında değerlendiriliyor. Bugün itibarı ile genellikle Avrupa Birliğini oluşturan ülkelerden 70 üyesi var. Bu üyeler zaman zaman bir araya gelip e-fatura ve diğer muhasebesel dokümanların kağıt hallerinden elektronik hale geçirilmesi konusunda birlik içerisinde geçerli olacak politikaları ve standartları belirliyorlar. Bu standartları uygulamak isteyen şirketlere %75’lere varan finansal hibeler veriliyor. Şirketlerin ürünlerinin birbirleri ile sorunsuz çalışabilmelerini sağlamak için test ortamları hazırlıyorlar. Tabii tüm bu çalışmaların yanında e-Fatura ve benzeri uygulamaların faydalarından ve neden ivedilikle kullanılmaya başlanması gerektiği konusunu da her mecrada anlatıyorlar. Avrupa Birliği’nin bu dijitalleşme işini oldukça ciddiye aldığı görülüyor. EESPA yaptırım gücünü doğrudan Avrupa Parlamentosu’ndan alıyor, icra komitesinin 2 başkanı ve 9 üyesi Avrupa Birliği genel kurul üyelerinden 2 yıllığına seçiliyor. Geçen ay Brüksel’de EESPA “e-Fatura standartlaşma süreçlerinin Avrupa ticaretine etkileri” konulu bir konferans yapıldı, biz de Digital Planet olarak bu konferansa katıldık ve böylece Avrupa Birliği üye ülkelerinin hem regülasyon kurumlarına hem de Avrupa’nın önemli e-Fatura servis sağlayıcı şirketleri ile temasa geçme ve kendimizi anlatma şansını yakaladık.

Avrupa birliği ülkeleri, e-Fatura servis sağlayıcıları birliğinin yanında birliğe dahil ülkelerin satın alma süreçlerini ve tedarik zinciri standartlarını da düzenleyen ve e-Fatura uygulamaları ile birlikte tam uyumlu olarak çalısmasını sağlama amacı ile “Pan-European Public Procurement On-Line” (PEPPOL) 2008 yılında Belçika kanunlarına uygun olarak bir organizasyon daha kurdular. Böylece Avrupa ülkeleri ve bu standartı kabul edip uygulayan bazı Avrupa dışı ülkeler arasındaki tüm satın alma ve tedarik zinciri işlemleri tek bir standartta indirgenmiş oluyor. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin şirketleri PEPPOL standartlarına uymak zorunda değiller fakat birçok uluslararası şirket işlemlerin basitleştirilmesi ve verimliliğin arttırılmasını sağlamak amacı ile bu standartlara uyumlu yazılım sistemlerini kullanmayı tercih etmektedirler. PEPPOL ile EESPA kendi aralarında yaptıkları protokoller ile Avrupa ülkeleri arasında yapılan satın alma ve faturalaşma işlemlerini tam uyumlu ve standart bir yapıya kavuşturmayı amaçlıyorlar.

Avrupa Birliği üye ülkelerinin bazılarında e-Fatura aktif olarak kullanılmakta fakat bir çok üye ülke ise henüz e-Fatura kullanımını zorunluluk haline getirmediler. Bazı ülkelerde Haziran – Temmuz aylarında özellikle B2G ve akaryakıt sektöründen başlayarak e-Fatura kullanımına zorunluluk getirmeye başlayacaklar. Ancak daha önemlisi Nisan 2019 tarihinden sonra Avrupa Birliği üye ülke hükümetleri kamu kesimine kesilen tüm faturaların e-Fatura olması ve o tarihten itibaren artık kağıt faturaların kabul edilmeyeceği yönünde bir kararları bulunuyor. Bu durumda Avrupa e-Fatura pazarında büyük bir hareketlenme olacağı aşikar. Bilindiği üzere Türkiye’de e-Fatura uzun yıllardır kullanılıyor ve e-Fatura konusunda ciddi bilgi birkimleri, deneyimleri ve Yazılım ürünleri olan Türk şirketleri için de Avrupa pazarına açılma yönünde güzel bir fırsat olabilir.

Şerif A. BEYKOZ

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.