Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

AKINROBOTICS: %100 Yerli, Dünyanın İlk İnsansı Robot Fabrikası

Okuma Zamanı: 4 dk.

AKINROBOTICS: %100 Yerli, Dünyanın İlk İnsansı Robot Fabrikası

Türkiye’de yazılım sektörünün önde gelen firmalarından biri olan AKINSOFT – AKINROBOTICS Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özgür Akın’a yerli ve milli yazılımı ile AKINROBOTICS’i sorduk.

Teknolojik anlamda hızla gelişen ülkeler gözlemlendiğinde bilişim sektörünün bu gelişim üzerinde büyük bir paya sahip olduğunu belirten Dr. Özgür Akın, son 20 yıla bakıldığında bilişim sektöründe yer alan firmaların çok hızlı bir şekilde yükseldiğini ve ülke ekonomisinde çok büyük paya sahip olduğunun rahatlıkla anlaşılabileceğini ifade ediyor. Dr. Akın, bilişimin günlük hayat da dâhil olmak üzere eksikleri tamamlayan ve mevcut olanı hızlandıran bir yapıya sahip olduğunun da altını çiziyor.

“Ülkemizi teknolojiyi dışardan ithal eden değil, dışarıya ihraç eden konumuna getirmeliyiz.”

Türkiye’de yerli ve milli yazılımın 2005 yılında gösterdiği gelişim ile dikkat çektiğine değinen Dr. Akın, bilişim sektörünün öneminin anlaşılması ve çalışmaların hızlandırılması gerektiğini vurguluyor ve ekliyor:

“Sektörlerin tüm bölümlerine hitap eden bilişim ve teknolojiyi üretmek için, gerekli olan hammadde; akıl, bilgi ve yaratıcılıktır. Bilişim sektörünün en önemli sermayesi eğitimli insanlardır. Genç ve dinamik nüfusun yoğun olduğu ülkemizin en büyük kaynağı akıl ve insan gücüdür. İnovasyon ve Ar-Ge çalışmalarına gereken önemi vermeliyiz ve dünya bilişim sektöründe “Biz de varız!” demeliyiz.

Ülkemizin jeopolitik konumunun önemini iyi kullanmalı, hem iç hem de dış pazardaki politika ve stratejilerimizi belirleyerek, ithalat ve ihracatı aynı zaman diliminde yürütmeli, gereken teşvik ve desteği devlet kanalıyla almalıyız. Ülkemizi teknolojiyi dışarıdan ithal eden değil, dışarıya ihraç eden konumuna getirmeliyiz.”

“AKINSOFT, yerli ve milli yazılımı desteklemek adına neler yapıyor?

Yerli ve milli teknolojimizin bir adım öteye taşınabilmesi konusunda öncü olma hedefiyle çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Dr. Akın, “Teknolojik Devrim”i zihinlerde yaşamaya başlamanın çok önemli olduğunu söylüyor ve şunları aktarıyor:

“24 yıl önce yazılım üzerine oturttuğumuz temellerimize, 10 yıl önce bir de robotik teknolojiler ekledik. Olmaz denileni yapmayı, ezber bozmayı seviyoruz.

Teknoloji ve bilişim alanlarından ziyade, hizmet sektöründe de varlığımızı sürdürmekteyiz. Dünya genelinde her noktaya ulaşabilmek için 28 ülkede ve Türkiye’de 2000’i aşkın çözüm ortağı ağımızla, hizmet sektöründe de faaliyet göstermeye devam ediyoruz. AKINSOFT Genel Merkezi ve İstanbul Bölge Müdürlüğü’müzün dışında her ilde bölge bayi, ana bayi, bayiler ve satış noktalarımızla son kullanıcılarımıza en iyi şekilde hizmet vermeyi başarmış güçlü bir yazılım şirketiyiz.”

“AKINROBOTICS’in %100 Yerli Türk Robotları

2015 yılında dünyanın ilk insansı robot fabrikası AKINROBOTICS’in temellerini atan AKINSOFT, bu fabrikada ürettikleri robotların tamamının kendi öz sermayeleri ve Ar-Ge çalışmalarıyla tasarlayarak %100 yerli üretim gayesiyle hazırladıklarından bahseden Dr. Akın, AKINROBOTICS hakkında şunları söylüyor:

“2015 yılında Türkiye’de bir ilk olan, dünyada ise birkaç ülkede açılmış robotik kafeyi faaliyete geçirdik. Robot garsonlar bu kafemizde yiyecek, içecek servisi yaptı. AKINCI serimizden sonra ADA Garson ve Hosteslerimizin prototipleri tamamlandı. AKINCI-4 artık insansı hareketlere daha çok bürünmüş mimiklere ve yürüme kabiliyetine sahipti ve ARAT dört ayaklı arazi robotumuz arama kurtarmada görevlendirilecek. İşbirlikçi robotumuz Kol-2, malzeme taşıma, otomasyonlu makina desteği, boyama, mekanik kesme gibi birçok uygulamada kullanılabilir çünkü insanlarla birlikte çalışmak için üretildi. Adı geçen robot çalışmalarımız üzerinde, en mükemmelini insanlığa sunmak adına Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor.”

AKINROBOTICS’i Gelecekte Neler Bekliyor?

“Gelişen robotik teknolojileri yakından izliyoruz. Çok yakında da küresel boyutta yüksek teknolojiye yön vermeyi hedefliyoruz. Yalın üretim sistemini kullanan fabrikaları, idealist bakış açısı ve sürekli geliştirilmeye açık, sistematik yapılanması ile hedef kitlenin tüm beklentilerini karşılamayı temel hizmet politikası olarak benimsiyoruz.

Yapay zekânın tüm süreçlerimize dâhil olacağı öngörüsü ile bu alanda çalışmalarımız aralıksız devam etmekte. Yaptığımız prototip çalışmalarının sonunda en modern robotları yapacağız ve bunu tüm dünyaya kanıtlayacağız. 2023 vizyonumuz olan Uzay Teknolojileri Ar-Ge Üssü ve AKINSOFT Yüksek Teknoloji Üniversitesi için alt yapı çalışmalarımız hızlandı diyebilirim.”

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.