Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Akıllı Şehirler Üzerine

Okuma Zamanı: 3 dk.

Akıllı Şehirler Üzerine

Akıllı şehirler kavramı son on yılda en fazla duyulan, hakkında çok fazla yazılan ve tartışılan kavramların başında geliyor. Artık birçok kereler bahsettiğimiz gibi herhangi bir nesnenin veya kavramın başına “akıllı” sıfatının koyulması, o nesnenin veya nesneler kümesine sahip “kavramın” bazı kararları kendi kendine önceden belirlenmiş şartlar dahilinde alabilmesi ve uygulayabilmesi yeteneğinin kazandırılması anlamına geliyor. Bu yetenek 30, 40 yıl önce sadece analog donanımlarla ve belli bir akıl seviyesine kadar kazandırılırken bilişim ve iletişim dünyasının inanılmaz hızla gelişmesi ve 5G, Nesnelerin Interneti gibi yeni uygulamaların günlük hayata geçirilmesi ile nesnelerin aklı dediğimiz yetenek tabii ki öncelikle sistem ve uygulama yazılımlarına ve bir kısmı gömülü yazılımlar tarafından kontrol edilen çok çeşitli ve hassas sensörler bileşkesine havale edilmiş durumda.Yani bir nesnenin akıllı olması demek o nesnenin yazılım kontrolunda mikro denetleyicilere sahip olması, daha geniş anlamda bir kavramın akıllı olması ise , mesela akıllı şehirler gibi, akıllı nesneleri barındıran servisler bütününün bir arada ortak denetleyici şemsiyesi altında kullanılması anlamına geliyor. Akıllı şehirler kavramı da bu şekilde ortaya çıkıyor. Bir şehrin akıllanması, akıllı olması, barındırdığı akıllı servislerin belli bir amaç için bütünsel olarak kullanılmasını gerektiriyor, sadece bazı hizmetlerin akıllı olması fakat birçok hizmetin konvansiyonel verilmesi o şehri ancak yarım akıllı yapıyor, ancak kötünün iyisi haline getiriyor.

Akıllı şehirler uygulamalarında birçok hizmetin yeni bir bakış açısı ile tekrardan ve bu kavramlara gerçek anlamlarına hakim uzmanlar tarafından ele alınması, tasarlanması gerekiyor. Bu servisleri temel olarak şöyle sıralayabiliriz:

• Valilik ve Belediye hizmetleri
• Kentsel yerleşim planlama
• Sosyal güvenlik ve sağlık hizmetleri
• Güvenlik hizmetleri
• Eğitim öğretim hizmetleri
• İş ve ticaret dünyası ve istihdam hizmetleri
• Ulaşım hizmetleri
• Din, kültür, spor, turizm, eğlence ve boş zaman değerlendirme hizmetleri
• Çevre koruma hizmetleri

Bu temel maddelerin alt maddeleri de çeşitlendirilebilir ve tümü birbirleri ile entegre bir şekilde uygulanabilir. Bizde e-devlet kavramı altında bu hizmetlerin bir kısmı bazı büyük şehirler için verilmekte, ama yeterli değil, Bu hizmetler arttırılmalı ve ülkenin her yanında aynı seviyede uygulanmalıdır. Akıllı şehirlerle ilgili birçok proje Avrupa Birliği fonları ile desteklemek mümkün, bu fonlardan da en fazla seviyede faydalanmak için TUBİTAK yanında başka kuruluşlar, sanayi ticaret odaları ve tüm sivil toplum kuruluşları da çaba harcamalılar.

Doğal olarak akıllı şehirler kavramının en önemli parçası yine insandır, şehirde yaşayan insanlar da bu konuda bilinç seviyelerini arttırmalılar, kendilerine, başkalarının hakkına ve doğaya saygılı olmalılar ve bunu bir zorunluluk olarak, cezalardan kaçınmak için değil doğru olduğuna inandıkları için yapmalılar. İnsanların temel katkıları olmadan şehirler akıllanamaz. Bir diğer önemli unsur da tabii ki yöneticiler, karar vericilerdir, onlarında öncelikle bu yeni yaklaşımlara uyum sağlanmalı, bir anlamda “akıllanmaları” gerekir veya daha doğrusu yöneticilerin zaten “akıllı” insanlardan seçilmesidir, bu daha iyi ve hızlı bir yol olarak tercih edilmelidir. Akıllı derken yanlış anlaşılmasın, çağımızın en önemli kavramına olan aşinalıktan bahsediyorum, yoksa tıbbi veya psikolojik anlamda kullanmıyorum.

Şerif A. BEYKOZ

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.