Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

509 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Değişiklik Tebliği Resmi Gazetede Yayımlandı!

Okuma Zamanı: 3 dk.

509 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Değişiklik Tebliği Resmi Gazetede Yayımlandı!

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 19 Ekim 2019 tarihinde yayımlanan 509 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde değişiklik yapılmasına dair değişiklik tebliği, 22 Ocak 2022 tarihinde resmi gazete yayımlandı.

Yayımlanan değişiklik tebliğine göre; e-Fatura ve e-İrsaliye uygulamasına geçiş zorunluluklarında ve sürelerinde, e-Arşiv Fatura olarak düzenleme zorunluluğu getirilen diğer faturalar, aracı hizmet sağlayıcıları, internet ortamında ilan yayınlayanlar ile internet reklamcılığı hizmet aracılarının e-Arşiv Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu ile ilgili bölümlerde düzenlemeler yapıldı.

e-Fatura’ya geçecek mükellefler:

-“Brüt satış hasılatı 2018, 2019 veya 2020 hesap dönemleri için 5 Milyon TL, 2021 hesap dönemi için 4 Milyon TL, 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 3 Milyon TL ve üzeri olan mükellefler,”

-“Gayrimenkul ve/veya motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım veya kiralama işlemlerini yapanlar ile bu işlemlere aracılık faaliyetinde bulunan mükelleflerden brüt satış hasılatı 2020 veya 2021 hesap dönemleri için 1 Milyon TL, 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 Bin TL ve üzeri olan mükellefler,”

-“Kültür ve Turizm Bakanlığı ile belediyelerden yatırım ve/veya işletme belgesi almak suretiyle konaklama hizmeti veren otel işletmeleri,”

-“Kendilerine veya aracı hizmet sağlayıcılarına ait internet sitelerinde veya diğer her türlü elektronik ortamda mal veya hizmet satışını gerçekleştiren mükelleflerden 2020 veya 2021 hesap dönemleri için 1 Milyon TL, 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 Bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı olanlar” olarak düzenlendi.

Aracı hizmet sağlayıcıları, internet ortamında ilan yayınlayanlar ile internet reklamcılığı hizmet aracılarının e-Arşiv Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu ile ilgili bölüm:

“IV.2.4.2. Aracı Hizmet Sağlayıcıları, İnternet Ortamında İlan Yayınlayanlar, İnternet Reklamcılığı Hizmet Aracıları ile Kendilerine veya Aracı Hizmet Sağlayıcılarına Ait İnternet Sitelerinde veya Diğer Her Türlü Elektronik Ortamlarda Mal veya Hizmet Satışını Gerçekleştirenlerin e-Arşiv Fatura Uygulamasına Geçiş Zorunluluğu” şeklinde değiştirildi.

e-Arşiv Fatura olarak düzenleme zorunluluğu getirilen diğer faturalar ile ilgili bölüm:

– “30 Bin TL’yi (vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından vergiler dahil toplam tutarı 5 Bin TL’yi)” ibaresi “5 Bin TL’yi (vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından Kanunun 232 nci maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen, işlemin gerçekleştiği yıla ait, fatura düzenleme zorunluluğuna ilişkin tutarı)” şeklinde değiştirildi. (2022 yılı için bu tutar 2 Bin TL’dir.)

e-İrsaliye’ye geçecek mükellefler:

– “e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan ve brüt satış hasılatı 2018, 2019 veya 2020 hesap dönemlerinde 25 Milyon TL, 2021 veya müteakip hesap dönemlerinde 10 Milyon TLve üzeri olan mükellefler” olarak düzenlendi.

Demir ve çelik (GTİP 72) ile demir veya çelikten eşyaların (GTİP 73) imali, ithali veya ihracı faaliyetinde bulunan mükellefler (ticari kazançları basit usulde tespit edilenler hariç) e-irsaliye uygulamasına geçiş yapacaklardır. Bu işleri yapan mükelleflerden sadece e-fatura uygulamasına dahil olanlar değil tümü e-irsaliye uygulamasına geçiş yapacaktır.

Resmi gazetede yayımlanan değişiklik tebliği incelemek için tıklayınız.

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.