Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

2020’nin Yıldızı e-Dönüşüm Sektörü Oldu! Sektör Yıl Boyunca Yüzde 60 Büyüdü…

Okuma Zamanı: 5 dk.

2020’nin Yıldızı e-Dönüşüm Sektörü Oldu! Sektör Yıl Boyunca Yüzde 60 Büyüdü…

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından 2019 Ekim ayında yayımlanan son tebliğ ile yıllık cirosu 5 milyon TL’yi aşan tüm mükelleflere 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya geçme zorunluluğu getirildi. Bu nedenle Temmuz 2020’de sektörde yoğun bir geçiş dönemi yaşandı. Aynı tebliğ kapsamında e-Fatura ve e-Arşiv sistemine yasal geçiş zorunluluğu bulunan şirketlere 1 Ocak 2021 itibariyle e-Defter uygulamasına, kara ve deniz yolu ile yolcu taşımacılığı yapan mükelleflere ise 1 Ocak 2021 tarihinde e-Bilet uygulamasına geçiş zorunlu oldu.

Digital Planet Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Vural, tüm bu gelişmeler ile beraber 2020 yılında e-Dönüşüm sektörünün ne kadar büyüdüğünü, yılın nasıl geçtiğini ve 2021 yılında sektörü nelerin beklediğini anlattı.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yayımlanan son tebliğ ile e-Dönüşüm sürecindeki zorunluluk kapsamlarının genişlemesinin ardından şirketlerin dijitalleşme çalışmalarında yoğun bir geçiş süreci yaşanıyor. Digital Planet Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Vural, tebliğ ile birlikte şirketlerin dijitalleşme sürecinin 2019 yılının sonunda hızlandığını ve 2020 yılı boyunca yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtti.

e-Dönüşüm sektöründe Temmuz 2019’da başlayan hareketlilik, 2020 yılı boyunca hız kesmeden devam etti.

2020 yılı e-Dönüşüm sektörünü değerlendiren Vural: ‘’2020 yılındaki e-Dönüşüm rakamlarını incelediğimizde sektör büyümesinin beklenenin de üzerinde bir oranda seyrettiğini görüyoruz.

e- Fatura kullanıcı sayısı 2019 sonunda 200 bin civarındaydı. 2020 yılsonu itibariyle kullanıcı sayısı 330 bine ulaşarak yaklaşık %60 oranında artış gösterdi. 2020 Aralık sonu itibariyle e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-SMM, e-MM ve e-Bilet kullanıcı sayısının ise toplamda 640 bine ulaştığını görüyoruz.

Geçiş oranlarına baktığımızda bu artışın sadece zorunlu dönemlere bağlı olduğunu düşünmek doğru olmayacaktır. Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle e-Dönüşüm’ün önemi de fazlasıyla anlaşıldı ve çok sayıda gönüllü geçiş yaşandı. Bu dönemde Türkiye’nin evden çalışma sürecine adaptasyonu da beklenenden hızlı oldu. Şirkete gitmeden uzaktan fatura kesme, temassız ödeme, belgelere her an ulaşabilme imkânı ve güvenli arşivleme hizmetleri sayesinde tüm ödeme ve tahsilat süreçleri kolaylıkla tamamlandı. Böylece 2020’nin yıldızı e-Dönüşüm sektörü oldu diyebiliriz. Büyüme sadece e-Dönüşüm alanında yaşanmadı. Türkiye Bilişim Derneği Başkanı’nın yaptığı açıklamaya göre tüm bilişim sektöründe %14 oranında bir artış ve %4 oranında da istihdam artışı yaşandı. Tabii bu bizim için öngörülebilir bir netice. Dijital bir çağda yaşıyoruz ve koşullar tüm dünyanın buna ayak uydurmasını zorunlu hale getirdi. Bu süreçte başta iş dünyası ve eğitim olmak üzere günlük hayatımızın neredeyse tüm rutinleri dijital ortama taşındı.’’ dedi.

Sistemlerimizden geçen e-Belge sayısı 7.9 milyarı aştı.

“Digital Planet için 2020’yi değerlendirdiğimizde sektörel büyümenin yansımalarını gözle görülür şekilde yaşadığımızı söyleyebilirim. Müşteri sayımız 30 bini ve iş ortaklarımız 400’ü aşmış durumda. Yıllık 1.4 milyar e-Belge işleme hacmine ulaştık. Bugüne kadar 7.9 milyar e-Belge’nin saklanmasında müşterilerimize hizmet verdik. Mevcut ürünlere ek olarak, ihtiyaçlar ve sektörün geleceğini göz önünde bulundurarak yeni ürünler geliştirmeye başladık. Teknik destek ve satış sonrası destek konularında iyileştirmeler yaparak hizmet kalitemizi artırmak için yeni bir organizasyon yapılanmasına geçiş yaptık.”

2021 yılında sektörel büyümenin devam edeceğine inanıyoruz.

“Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından 2019 Ekim ayında yayımlanan tebliğ kapsamında e-Fatura ve e-Arşiv sistemine yasal geçiş zorunluluğu bulunan şirketler 1 Ocak 2021 itibariyle e-Defter uygulamasına, kara ve deniz yolu ile yolcu taşımacılığı yapan mükellefler ise 1 Ocak 2021 tarihinde e-Bilet uygulamasına geçiş yaptı. Son yayımlanan tebliğ kapsamında 2020 yılında cirosu 5 milyon TL ve üzeri olan mükelleflerin de 2021 yılında e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya geçiş zorunluluğu bulunuyor. 2021 yılında geçiş zorunluluğu olmasa da tercih edilen e-Dekont, e-Gider pusulası, e-Sigorta poliçesi ve e-Döviz alım-satım belgesi gibi ürünler iş süreçlerini hızlandıran güvenli çözümler sunmaya devam edecek.

Geride bıraktığımız yıl, tüm dünyaya dijitalleşmenin gücünü, bilişim ve teknoloji şirketlerinin iş dünyasında sahip olduğu avantajları, hızlı çözümlerin zaman ve maliyet açısından ne kadar karlı olduğunu bir kez daha gösterdi. Zorunluluğu olmadığı halde e-Dönüşüm’e gönüllü olarak katılan şirketler dijitalleşme sürecine bir adım önde başladı. 2021 yılında da sektörün büyümeye devam edeceğine ve bu dönüşümün pek çok sektörü güçlendireceğine inanıyoruz. Yeni dönemde de gönüllü geçişe yönelik yeni projelerimizle büyümeye devam eden sektöre katkı sağlayıp, öncü ve lider konumumuzu koruyarak, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza e-Dönüşüm yolculuklarında eşlik edeceğiz.’’

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.